Bakan Yardımcısından İmamoğlu’na Tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Haliç’te yapılması planlanan ‘Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ projesini iptal edip, aynı alanda ‘Temel Atmama’ töreni düzenlemesi tepkilere neden oldu. Seçim vaatleri arasında ‘biyolojik atıksu tesisi’ de bulunan İmamoğlu’nu eleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 13 maddelik bir manifesto yayımladı.


Ekrem İmamoğlu’nun, biyolojik arıtma tesisini iptal etmesi, tepkilere neden oldu. İmamoğlu’nun literatüre kazandırdığı, ‘Temel Atmama’ töreni, siyasi bir şov olarak değerlendirildi.

BAKAN YARDIMCISINDAN 13 MADDELİK MANİFESTO


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, söz konusu törene tepki göstererek, Twitter üzerinde 13 maddelik manifesto niteliğinde açıklama yaptı. Prof. Birpınar, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“1- Dün İmamoğlunun ‘İhtiyaç yük!’ diye ‘Temel Atmama’ töreni yaparak iptal ettiği Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesine aslında ne kadar da ihtiyaç olduğunu şöyle anlatalım.

2- Dünyanın, atıksuyu evde dahi kullanılabilecek seviyeye getirebilecek en ileri teknolojisi olan membran teknolojisiyle yapılacak tesis -Türkiye’nin ilk -Avrupa’nın en büyük kapasiteli membran tesisi olacaktı. Yani Tesiste, atıksuyu İçilebilir seviyeye getirme teknolojisi var.

3- İmamoğlu’nun İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ dediği arıtma tesisine sahip Singapur’da bu tesiste arıtılan suya mineral takviyesi yapılarak marketlerde içme suyu olarak satılıyor. ABD, tesisten arıtılan suyu, yeraltına pompalayarak, yeraltı su seviyesini korumada kullanıyor.

4- Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan, kentsel dönüşüm sürecine giren, Altyapı ihtiyacı her gün büyüyen, İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ demek, İstanbullulara büyük haksızlıktır. Kaldı ki, İmamoğlu’nun seçim vaatlerinde İleri Teknoloji Arıtma Tesisi vardı.

5- İptal edilen tesisin arıtma kapasitesi; 435.000 m3/ gün ve membran teknolojisi ile yapılacaktı. Tesisin Tamamı yeraltında yapılacak, Üzeri halka açık Yeşil Alan ve park olacaktı. İthal değil, İTÜ MEMTEK ile yerli ve milli teknoloji kullanılarak yapılacaktı.

6- Bu tesisten elde edilecek arıtma suyu doğrudan deşarj edilmeyip, Kağıthane Deresi ve çevresindeki alanların peyzaj sulaması da bu tesisten çıkan su ile yapılacaktı. İçme suyu şebekesinden bu kadar büyük alanın peyzaj sulaması yapılması şehir için büyük israf.

7- Şu anda; -Fatih, -Eyüpsultan- Alibeyköy gibi Haliç’in sol sahilinin tamamını kapsayan havzanın tamamında, günlük 1 milyon (1.000.000) m3 atık suyun tamamı, Yenikapı Ön Arıtma’dan geçerek Marmara Denizi’ne deşarj ediliyor.

8- İptal edilen tesis ile yeni havalimanı, Esenler Askeri Bölgedeki rezerv alanı yapılacaktı. Böylece kentsel dönüşümden dolayı Arnavutköy bölgelerinden artarak gelecek atıksu yükü Yenikapı’ya kadar çok uzun bir mesafede taşınmamış olacak, sonuçta ciddi bir tasarruf sağlanacaktı.

9- Tesisin konumu için; -Gelecek şehir planlarına göre yapılan projeksiyonlar -Topoğrafik ölçümler- Havza zorunluluğundan dolayı burası seçilmiştir. İddia edildiği gibi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden tesis için uygun ya da gerekli değil açıklaması yapılmamıştır.

10- Halen İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi olan ve İTÜ’den Prof. Dr. İzzet Öztürk, söz konusu tesis ile ilgili; – Tesisin bölge için gerekli olduğu, -Ancak kaynak sıkıntısı varsa etap etap inşa edilebileceği ya da bir müddet erteleneceği yönünde görüş vermiştir.

11- İstanbul’da İleri Teknoloji Atıksu Arıtmaya ‘ihtiyaç yok’ diyen öğretim üyesini yakında İSKİ Yönetim Kurulu’nda görürsek şaşırmayacağız. Sonuç olarak, bu teknolojiyi İstanbul gibi bir şehir için ‘ihtiyaç yok YOK’ diye iptal etmek ne akla ne de vicdana sığar.

12- Çevre meselesi siyaset üstü bir meseledir. O yüzden; -İstanbullular için, -Çocuklarımız için, -Marmara Denizi için, – Dünyanın incisi Boğazımız için, – Altın Boynuz olarak addedilen Haliç için, çevre yatırımlarına ‘dur’ değil ‘devam’ diyelim.

13- İmamoğlu’na tavsiyemizdir: – Haliç tekrar kokulara boğulmadan- Marmara’da alg patlaması oluşmadan, -Yavrularımızın daha büyük bedel ödememesi için bugünden gerekeni yapın. Yoksa bu millet size hesabını sorar. Bizler de bu işin takipçisi olacağız.”

Bir Cevap Yazın