LOTR: Beren ile Luthien’e Dair 

Beren, Karanlık Düşman Morgoth’un kuzey Orta Dünya’nın çoğunu ele geçirdiği Dagor Bragollach savaşı sonrasında hayatta kalan ve hâlâ Morgoth’a karşı savaşan, babası Barahir tarafından yönetilen bir grup insan arasından son kurtulandı. Babası ve diğer yoldaşları, aralarından Gorlim’in işkenceler sonucu yerlerini açık etmesi ile, Beren gözcülük için kamplarından uzaktayken Morgoth’un askerleri tarafından öldürülmüştü. Bu olaydan sonra Gorlim’in ruhu Beren’e olanları anlattı, Beren de kamplarına dönerek babasının kemiklerini gömdü. Orman hayatı konusundaki bilgileri sayesinde babasını öldüren ork grubunun peşine düşen Beren, gizlice yaklaşarak ateş başında Barahir’in kesik elini tutan ork şefini öldürüp, babasının elini alarak kaçtı. Bu olaydan sonra dört yıl boyunca Dorthonion’da gezdi, hayvanların ve kuşların dostu oldu.

Ölümden korkmayarak Morgoth’un onu ele geçirmesi için gönderdiği tüm hizmetkarlarıyla başa çıktı. Bunun üzerine Morgoth, başına Sauron’un geçtiği bir orduyu üzerine gönderdi. Beren, Dorthonion’u terk edip elf diyarı Doriath’a gitmek zorunda kaldı. Orada Kral Thingol ve Maia Melian’ın tek kızı Lúthien ile karşılaştı. Lúthien’i dans edip şarkı söylerken gören Beren, kıza aşık oldu. Daha sonra kız da Beren’in onu Tinúviel (bülbül) olarak adlandıran çağrısından sonra ona aşık oldu. Ancak Thingol, kızına aşığını öldürmeyeceğine dair bir söz verdikten sonra huzuruna çağırdığı Beren’i, babasının yüzüğünü taşımasına rağmen beğenmedi ve kızına layık bulmadı. Bu yüzden yeminini de koruyabilmek için Beren’den ona, Fëanor’un yaptığı üç mücevher olan ancak Morgoth tarafından elflerden çalınıp kendi tacına yerleştirilmiş Silmaril’lerden birini getirmesini istedi.

Beren bu istek üzerine Doriath’dan ayrıldı ve Karanlık Düşman’ın kalesi Angband’a doğru ilerledi. Thingol’ün onu bir ağacın üzerine yaptırdığı bir eve kapatarak engellemeye çalışmasına rağmen, Lúthien kaçarak Beren’i izlemeye başladı. Beren yolculuğu sırasında elf kalesi Nargothrond’a ulaştı ve babasıyla bir dostluk andı içmiş olan Finrod ve on adamıyla karşılaştı. Fëanor’un oğulları Celegorm ve Curufin tarafından kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda bırakılan bu adamlar, Beren ile beraber Silmaril’i ele geçirme macereasına katıldılar. Ancak Angband’a ilerlerken yolları Sauron ve hizmetkarları tarafından kesildi ve esir alınarak Tol-in-Gaurhoth’a hapsedildiler. Sadece Finrod ve Beren kalana dek teker teker öldürüldüler. Beren’i öldürmek için geldiklerinde Finrod son gücüyle zincirlerini kırdı ve Beren’i savunurken öldü.

Beren’i takip eden Lúthien ise Celegorm ve Curufin tarafından yakalanarak Nargothrond’a getirilmişti, ancak Celegorm’un tazısı Huan’dan yardım aldı. Huan’ın yazgısında ölmeden önce üç kez konuşması ve yeryüzünde yürümüş en korkunç kurtadam tarafından öldürülmesi vardır. Lúthien, Huan’ın yardımıyla başardı. Huan ile beraber Sauron’un kalesi Tol-in-Gaurhoth’a vardılar. Huan’ın Sauron’un kurtadamlarını yenmesi üzerine Sauron bir kurtadam kılığında Huan’ın karşısına çıktı, ancak yenildi. Bu sayede Beren de dahil olmak üzere Tol-in-Gauroth’daki tüm esirleri serbest bıraktılar. Huan burada ikinci kez konuşarak çiftin yazgılarının birbirine sarılı olduğunu söyler.

Beren bir kez daha görevini yalnız yapmak istedi, ancak Lúthien onunla birlikte gitmek için ısrar etti. Bir büyü yardımıyla Huan’ın öldürdüğü yarasa Thuringwethil ve kurtadam Draugluin’in suretlerine büründüler. Bu sayede düşman topraklarına gizlice girmeyi başararak Angband’a ulaştılar. Lúthien burada sihirli bir şarkı söyleyerek Morgoth da dahil olmak üzere tüm kaledekilerin uykuya dalmasını sağladı. Başındaki tacın ağırlığıyla Morgoth tahtından düştü ve üzerinde üç Silmaril’in olduğu tacı yuvarlandı. Beren kılıcıyla Morgoth’un tacından bir Silmaril’i kesip aldı ve beraberce kaleden ayrılmak üzere yola koyuldular. Ayrılmak istediklerinde, kapının Morgoth tarafından Huan’ı avlamak üzere yetiştirilmiş dev kurtadam Carcharoth tarafından tutulduğunu gördüler. Carcharoth Beren’e saldırdı ve Silmaril’i tuttuğu elini kopartıp Silmaril ile beraber yuttu.[5] Carcharoth, Silmaril’in saf ışığıyla yandı ve çılgınca koşmaya başladı.

Beren ve Lúthien Doriath’a döndüler, orada yaptıklarını anlatıp Thingol’ün kalbini yumuşattılar. Thingol kızının ölümlü insan ile evlenmesini kabul etti, ancak Beren’in görevi sona ermemişti. Beren ve Huan Silmaril’in sebep olduğu çılgınlık içinde Doriath’ı yakıp yıkan Carcharoth’u avlamak için yola çıktılar. Beren ve Huan Carcharoth tarafından ölümcül biçimde yaralandılar, ancak kurtadamı öldürmeyi başardılar. Ölmeden önce Beren, Carcharoth’un karnından alınan Silmaril’i Thingol’e teslim eder ve Huan ile son kez konuşup ölür.

Beren için yas tutan Lúthien de kısa süre sonra ölür ve Mandos’un salonlarına ulaşır. Burada kötü kaderi üzerine şarkılar söyler, şarkılarında ölümlü Beren’i bir kez daha göremeyeceği için ağlar. Ancak Mandos ilk ve son kez merhamete gelir ve Beren ile Lúthien’i bir kez daha hayata döndürür. İnsanoğlu tekrar bir ölümlü olmuş, elf kızı ise ölümsüzlüğünü korumuştur. Lúthien evinden ayrılır ve Beren ile birlikte Ossiriand’a, Yeşil Ada Tol Garen’e yerleşir. Ölümlü insanın ölümüyle ikisi beraber Orta Dünya’dan ayrılırlar.

Bir Cevap Yazın