Kurallara Karşı Çıkmak

Sosyal çevrenin önyargılarına aykırı fikirleri çok az kimse ılımlı bir şekilde ifade edebilir.Çoğu insan bu tür fikirleri üretmekten bile acizdir. / Albert Einstein

Eğer bir problemi çözemediyseniz, büyük bir ihtimalle bir kuralın tekerlek izine takılmışsınızdır. Hepimiz belli kurallara uyarız. Kurallar, gerçeği bulmamızı engelleyen kemikleşmiş düşünce-kalıplarıdır. Kurallarımız doğal olarak şekillenir.

Fikirler tekrarlanarak kural haline gelir. Bir kural izi oluştuğunda, bununla çatışan bütün fikirler görmezden gelinir. Kurallar her zaman kötü değildir. Bunlar tren rayları gibidir. Eğer rayın götürmek istediği yere gitmek istiyorsanız mükemmeldirler. Ayrıca raylar sizin gideceğiniz yere gitmiyorsa, kurallara uyarak bazı çözümlere ulaşmazsınız. Oraya ulaşabilmenin biricik yolu, raydan çıkmak olur. Kurallar çok doğru göründükleri için yenilikçi düşüncenin gelişmesini önlerler. Bizim uyguladığımız kuralların dışında kalan çok sayıda önemli çözümü gizlerler. Bu büyük çözümler sadece kuralları çiğneyerek bulunabilir. Hiç kimse kuralların izlerine karşı bağışık değildir. Einstein bile yıllar boyu kendi önyargılarından biri yüzünden yerinde saymıştır. Fakat o zamanlar, karşısındaki kuralı çiğnenemez görmekteydi. Evreni yöneten yasaları keşfetmeye ilgi duymayabilirsiniz, ama gene de çözmeniz gereken güç sorunlarınız vardır. Problemleriniz Einstein’ınkilerden daha güç olabilir. Kendilerini devamlı olarak yenileyen akıllı insanlarla rekabet ediyor olabilirsiniz. Onlarla başa çıkmanız imkansız gözükebilir. Ama eğer kurallara karşı çıkmayı öğrenebilirseniz bir yanıt bulunur. Herhangi bir problemi, çözülmesi imkansız bir sorun gibi görmemize neden olan şey, içimizde bir engelin varolmasıdır. Bu engel bizim deneyimlerimiz, hatalı varsayımlarımız, hatalı genellemelerimiz ve bizi parlak çözümlerden uzaklaştıran alışkanlıklarımızdır. Yeni büyük fikirler, hayati çözümler mevcuttur. Onlar geçerli düşüncenin hemen dışındadır. Aksi taktirde başka birisi onları zaten bulacaktır. Çözümsüz problemleri çözebilmek için kurallara karşı çıkmalısınız.

Kaynak: Einstein Gibi Düşünmek,sayfa 4-5

Bir Cevap Yazın