Lamalarda bulunan antikorlar COVID-19’u yenmemize yardımcı olabilir mi?

Lamalarda bulunan antikorlar COVID-19’u yenmemize yardımcı olabilir mi?

Teksas, Austin’deki McLellan Laboratuvarlarındali araştırmacılar, SARS-CoV-2 virüsünün yüzeyinde bulunan “spike proteinlerine” saldırmak için lana antikorlarını kullanıyor.

Spike protein nedir ve ne işe yarar?

Spike (diken-duyarga) protein, bir koronavirüsün yüzeyinde bulunan bir proteindir. Görevi, virüsü, bir konak hücrenin üzerindeki bir reseptöre bağlamaktır. Bağlandıktan sonra, virüsün zarını kona hücre zarı ile birleştirir. Böylece virüs, hücrenin içine girip çoğalma işlemine başlayabilir.

Spike proteini, virüsün hücrelerini girmek için kullandığı ana mekanizmadır. Bu nedenle spike proteini düzgün bir şekilde çalışmazsa virüs nötralize edilir ve bulaşıcılığını kaybeder.

Neden lamalara odaklandınız?

Devegiller; develer, lamalar, alpakalar ve diğer birkaç hayvanı içeren bir ailedir. Bu aile, nano antikorlar olarak adlandırılan küçük antikorlar (bağışıklık sistemi tarafından zararlı proteinler ve virüslere savaşmak için üretilen proteinler) üretiyor.

Devegillerin antikorları, bedenimizin ürettiği geleneksel antikorlar boyutunun yaklaşık yarısı kadardır ve bu küçük boyuttan dolayı, daha kararlıdırlar ve daha büyük antikorların bağlanamayacağı küçük ceplere bağlanabilirler. Bu yüzden lama antikorları korona virüslerin spike proteinlerine bağlanabiliyor.

Bir Cevap Yazın