Dünya’nın Yapısı

Dünya’nın Yapısı

Dünya, tam bir küre biçiminde olmayıp, kuzey ve güney kutuları hafifçe basıktır. Yerkabuğu, manto ve çekirdek adı verilen üç ana katmandan meydana gelir. Bu katmanların her biri farklı kayaç çeşitlerinden oluşur.

Yerkabuğu en dıştaki katmanı oluşturur. Kalınlığı 6 ile 70 km arasında değişir. Yüzeye yakın olan mantı katmanı, katı durumdaki kayalardan oluşur. Bu katman, Yerkabuğu ile birlikte Litosfer (taşküre) olarak adlandırılır ve yaklaşık 100 km kalınlıktadır. Litosferin hemen Ltınfa bulunan manto bölümü Astenosfer (ateşküre) adını alır. Astenosfer yaklaşık 100 km kalınlıktadır ve kısmen ergimiş kayalardan oluşur.

Manto katmanının sıcaklığı çekirdeğe yakın yerlerde 400°C ile astenosferin en üst bölümünde 1000°C arsında değişir. Dış çekirdek, ergimiş halde olduğu düşünülen demir ve nikelden oluşur. Bu kaykajra sıcaklık 5500°C’ye kadar yükselebilir. İç çekirdekten sıcaklık 6000°C’den daha yüksek olabilir. Üzerindeki diğer katmanların yarattığı büyük basınç nedeniyle katı durumdadır. Bilim adamları, iç çekirdeğin temel olarak demirden olduğunu düşünüyorlar.

Bir Cevap Yazın