Site icon Türkçe Malumatlar

Köpekler Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor!

Köpekler sadece polis ekiplerinin ev askerlerin kullandığı hayvalar değildir. Sadece düşmanla savaşıp uyuşturucu bulmazlar aynı zamanda hayatta kurtarırlar. İzmir’de meydan gelen depremde başta AKUT Köpekleri göçük altında kalan yarılıların ve hayatta kalanların bulunmasında aktif rol oynadı. Köpeklere sahip çıkalım ancak saldırgan sokak köpeklerinin de sokaklarda dolaşmasına ve insanları tehdit etmesine müsaade etmeyelim ve onlarında hayvanseverler tarafından sahiplendirilmesini, güzel bir yuva bulmasını sağlayalım. Bu sayede köpekler de ve insanlar da rahat eder.

Deprem, sel, göçük gibi felaketlerde enkaz altından yüzlerce kişinin sağ çıkmasını sağlayan arama-kurtarma köpekleri, 3 yıl süren zorlu eğitimin ardından profesyonelleşiyor.

Enkaz altında kalan isimlerden biri olan Buse’nin yeri, köpek dostlarımız sayesinde bulundu. Buse arama kurtarma ekibi ile telefonda konuşurken arama kurtarma köpeğini gördüğünü, kendisine ulaştığını söyledi.

Çeviklik: Öncelikle bir parkur çalışmasından oluşuyor. Bu aşamada amaç köpeklerin akrobasi yapması değil, enkaz üzerinde doğru hareket edebilmesini sağlamak. 4 ayak engeli adlı bir de çalışma var. Bu da enkaz düzensiz, oynayan ve kayan bir zemin olduğu için köpeğe 4 ayağını da farklı kullanabilmesi öğretilir.

Yönlendirme: Enkaz üzerinden gerekli yönlendirmeleri yapabilmek için çalışılan farklı bir safha. Eğitimin bu safhasında dubalar kullanılır. Bunlara göre bazı komutlar verilir. 50 metre ileriye duba konur ve ‘O dubaya git çık’ komutu verilir. ‘50 metre sağına git, soluna git’ gibi komutlarla enkaza çıkılamadığı durumlarda köpeği enkaz üzerinde yönlendirmek için çalışılır.

Havlama: Bu tabii ki işin temelinde yer alır. Köpekler insan kokusunu ayırt eden canlılar olduğu için yer tespit ettiğinde burada demesi gerekiyor. İşte bu havlama ile olur. Koku takip istasyonu, burada kazazedeyi bulduktan sonra havlayarak bulduklarını belirtir.

İtaat: Genel bir itaat aslında. Köpeğe verdiğiniz komutları alıp, yerine getirmesi gerekiyor. Örneğin, enkaz üzerinde 100 kişi var, boşaltılmasını beklemeniz gerekir. Bu kalabalık alan bekle komutunu alır ve bekler. Bu da operasyon durumunda köpeğin kontrolünü sağlar.

Exit mobile version