Turp Suyu Gerçekten Saç Uzatıyor Mu? Mor Turp Suyu İncelemesi

Saç bakımı ile ilgili araştırma yapan bir kişi hayatında en az 1 kez turp suyu ile ilgili yazı okumuştur. Ben de hali hazırda bizimkiler bu sıralar turp kaynattıkları için ve artan su hem tüketildiğinde içten fayda sağladığı için, hem de saçlara uygulandığında dıştan fayda sağladığı için denemek istedim. (İnternette 1 turp rendesinden bahsediliyor ama biz 3 turp kullanıyoruz -yemeklerde kullandığımız için- su miktarı da, turpları biraz aşacak şekilde oluyor -tam bardak sayısı belirtemiyorum- ) Ancak siz yemek için kullanmayacaksanız bu kadar su ve turp gerekli değil tabii ki de. Bunun dışında ben başlıkta da belirttiğim gibi mor turp kullandım. Siyah turp kullanmadım fakat mutlaka farkları vardır diye düşünüyorum. Zaten diğer renklerde turpları da kullanacağım, her turp bakımı için yeni bir malumat eklerim.

Kısaca Malzemeler:

 • 1 turp
 • 3 veya 4 bardak su

Turpu rendeleyip suyu da ekledikten sonra suyun ılımasını bekleyip saçlarınıza uygulayabilirsiniz. İsterseniz buzdolabında bekletip bir sonraki gün de kullanabilirsiniz, ben öyle yaptım. (Ben, sıcak yağ terapisi yaptığım günler haricinde ev yapımı maskeleri hep soğuk haliyle kullanıyorum, yani iki şekilde de saçlarımda kan dolaşımını hızlandırıyorum.) Ben 1 hafta uyguladım bu turp suyunu, etkisini gördüğüm için başka uygulamalara geçtim. 1 hafta dediğim, haftada 2 – 3 kez uyguladım. Hatta bir tanesinde, turp suyunu saçımda bekletmişim, yıkamayı unutunca kurumuştu. Ertesi gün dolaptaki turp suyunu üzerine uyguladım 3 – 4 saat bekletip yıkadım. Bunu düzenli uygulamak isteyenler için haftada 2 kez uygulamak yeterli. Şu noktada uyarmak isterim turp suyu her yere dökülüyor bana sorarsanız banyo dışında bir yerde uygulamayın, uygulama esnasında eski püskü kıyafetiniz olsun üstünüzde de altınızda da. Ben ilk denediğimde pijamaya damlamıştı doğal olarak…. Ve kırmızıya yakın mor renk olduğu için sıkıntılı. Her neyse, ben 1 hafta içerisinde gördüğüm etkileri aşağıda sıraladım:

 • Saçlarımda çok belirgin parlaklık gözlemledim.
 • Saçlarımda belirgin bir nem artışı oldu
 • Bebek saçlarım arttı
 • Saçlarımda 1 cm’lik uzama gözlemledim.
 • Saçlarımda yumuşaklık gözlemledim

Son olarak, turp suyunu yumurta veya zeytinyağı ile ya da yumurta + zeytinyağı ile deneyenler olmuş, ben açıkçası turp suyunun tek başına etkisini gözlemlemek amacıyla bunu denemedim. Ama deneyeceğim zaman malumat olarak eklerim dediğim gibi. Yine de turp suyunu yumurta ve zeytinyağı ile denemek isteyenler için malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 1 turp
 • 3 – 4 bardak su
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s