Telefon İçin Böbreğini Sattı Yatalak Kaldı!

Bir Asya ülkesi olan Çin’in en yoksul bölgelerinden birinde yaşayan Wang Shangkun (17), cep telefonu olan iPhone almak için böbreğini satmaya karar verdi. İnternet üzerinde yaptığı yoğun araştırmalar sonucunda böbrek alıcısı bulan 17 yaşındaki genç Wang Shangkun, yasadışı bir ameliyat geçirir ve böbreği karşılığında 3.000 (üç bin) dolar aldı. Bu para ile kendisine o dönem popüler olan iPhone 4 ve iPad 2 satın aldı. Ancak bir süre sonra yatalak kaldı ve bir daha yataktan kalkamadı. Ailesinin baskısına dayanamayan genç iPhone ve iPad alabilmek için böbreğini sattığını itiraf etti. Şu an ölüm döşeğinde ve yatalak….

Bu olayın gün yüzüne çıkmasıyla beraber yetkili kurumlar da soruşturma başlattı. Gencin irtibata geçtiği kişileri tespit eden polis, aralarında cerrahların da bulunduğu 9 kişiyi tutukladı. 9 kişiden 5’i direkt olarak organ satışı yapmakla suçlanırken mahkeme, Shangkun ve ailesine 300 bin dolar tazminat ödenmesine hükmetti. Genç artık zengin oldu ve istediği son model telefonları rahatlıkla alabilir ama ölüm döşeğinde ve yatalak olarak…

Çocuklarınızı iyi eğitin, bir telefon uğruna böbreğini satacak kadar şuursuz evlatlar yetiştirmeyin. Telefonu elbet bir gün alırsın ama giden böbrek geri gelmez. Son zamanlarda çıkan PS5 oyun konsolunun fiyatından dolayı Türkiye’de gençler arasında şaka ile karışık böbreğini satacağım diyenler var. Umuyoruz ki şakayı kakaya çevirmezler. Yoksa ömür boyu yatalak ve organsız kalırlar.

Bir Cevap Yazın