General Gentis Neden İmparatorluğa İhanet Etti?

Star Wars (Yıldız Savaşları Evreni) General Gentis Neden İmparatorluğa İhanet Etti?

“Binlerce öğrenci, galaksinin etrafındaki altı farklı akademide verimli, kararlı ve her şeyden öte sadık olmak için eğitilmişlerdi. Ve hiç kimse bu erdemleri Baş Öğretmen Gentis kadar bir bütün haline toplayamamıştı, benim akademiye katılma sebebimin de o olduğunu kabul etmem gerek. Herkes gibi ben de General Gentis hakkında hikayeler duydum, Klon Savaşları’nın bir kahramanıydı o. Gentis ki yetmiş klonu, Konfederasyon’un ürpertici ve ağır zırhlı Yanan Köz Bölüğü’ne karşı yönetmiş ve kazanmıştı. Gentis ki Konfederasyon, Mirak Major gezegeninin mega-volkanlarını harekete geçirdiğinde altı milyar kişiyi güvenle tahliye etmişti. Gentis ki Jedilar’ın gizli komplosundan o kadar ihanete uğramış hissetmişti ki yıldız gemisine atanmış üç şövalyeyi bizzat kendisi infaz etmişti.”

General Gentis Hakkında böyle demişti Teğmen Laurita Tohm

General Gentis, Klon Savaşları ve İmparatorluk’un ilk yılları sırasında görevde olduğu bilinen ve yetenekleriyle yükselerek İmparator tarafından tüm subay akademilerinin Baş Öğretmeni olma görevine atanmış birisidir. İki rejime de büyük bir sadakatle hizmet etse de kendi oğulları ve yüzlerce öğrencisinin, İmparator ve ona yakın kişiler tarafından umursamaz bir tavırla ölümlerine gönderilmesi ile bu ölümlerin dikkat çekmeden ortadan kaldırılması için bir krematoryum inşa edildiğini görmesinin ardından YSÖ 19’da İmparator’a karşı bir komplo düzenlemiştir.

Gentis’in öğrencileri Coruscant’ın yönetim sektörlerini ele geçirdiklerinde ve İmparator’un ikametgahı ölümcül bir virüsle saldırıya uğradığında Palpatine, ona sadık üç kişi (Darth Vader, Moff Trachta ve Teğmen Tohm) sayesinde gezegenden kaçırılarak hayatta tutulabilmiştir.

Vader, Moff ve Tohm, Jediların gizli tuttuğu Hayalet Hapishanesi’nden çıkardıkları suçlular ile, Gentis tam Büyük Moff Tarkin’i ele geçirmek üzereyken Coruscant’a bir baskın düzenlemiştir. General Gentis, son oğlunun cesedine sarılırken İmparator’un yıldırımları yüzünden hayatını kaybetmiş ve ondan daha cesur bir subay daha da gelmemiştir.

“Sadece öğrencilerimi korumak istiyorum. Kaç tanesinin senin komutan altında öldüğünden haberin var mı, Büyük Moff? Kaç tanesinin senin çok gizli Ölüm Yıldızı’nı korurken öldürüldüğünden peki? Ben biliyorum: Altı yüz yirmi yedi öğrencimi öldürdün. Her raporu okudum. Birkaç kaza, anlatılmayan patlamalar ve eğitim hataları… Daha çoğu ise terörist saldırıları, vahşi yangınlar ve yerel güçlere atfedilmişti. On bir tanesi ise sadece “denek” olarak kayıtlara geçirilmişti. İmparator’a oğullarımı verdim, o ise bana tabutlar verdi!”

Bir Cevap Yazın