Kaşgarlı Mahmud, Divan-ı Lügati-t Türk’ü Neden Yazdı?

Kaşgarlı Mahmud, Divan-ı Lügati-t Türk’ü Neden Yazdı?

Kaşgarlı Mahmud bu eseri Araplara Türkçe öğretmek ve Türklerin çok üstün bir kavim olduğunu, Tanrı tarafından seçilmiş ırk olduğunu kanıtlamak için yazmıştır. Kaşgarlı Mahmud’a göre Türk Tanrı’nın elçisidir.

Kaşgarlı Mahmud,Araplara Türkçe öğretmek için yazdığı kendi eşsiz eseri Divan-ı Lügat’t-Türk’ün ön sözünden bazı cümleler.

“…Ben, Hüseyin oğlu Mahmud diyorum ki: Tanrı’nın devlet güneşini Türk burçlarında doğurmuş olduğunu ve onların uçsuz bucaksız mülkleri üzerinde güneşin hiç batmadığını gördüm. Onlara ‘Türk’ adını Tanrı’nın kendisi verdi. Tanrı dünya milletlerinin idare dizginlerini onlara verdi ve zamanımızın hükümdarlarını hep onlardan seçti. Onları üstün kıldı. İnsanların mutluluğu için onları sebep yarattı ve doğrulukta onlara her zaman yardımcı oldu. Türklerin oklarından korunmak isteyenler onlara düşman değil dost olsun. Onlarla dost olmanın en iyi yolu onların diliyle konuşmaktır.

Türkler onların diline sığınanları kendilerinden sayarlar. Tanrı’ya şükürler olsun ki Türk’üm! Türkçe’yi en iyi konuşan, en iyi anlatan, en doğru anlayan Türklerdenim. Akıl bakımından ince, soy bakımından en köklü olanlardanım. Aynı zamanda en iyi kargı kullanan bir savaşçıyım. Ben Türklerin bütün şehirlerini, obalarını, bozkırlarını baştan başa dolaştım. Bütün Türk boylarının dillerini, ağızlarını, kafiyelerini belledim ve faydalandım. Her boyun dilini en iyi şekilde ve yerinde kullandım…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s