Tarihte Bugün: 10 Şubat

  • Ira Remsen doğdu. Sakarin’i keşfeden Amerikalı kimyager. 1876’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde kimya dersleri verdi (1901-13 yılları arasında ikinci başkanı oldu). Rudolph Fittig altında Almanya’da öğrendiği öğretim yöntemlerini kullanarak ileri laboratuvar eğitimini tanıttı. Remsen benzen halkası ve ilgili gruplar konusunda uzmanlaşmıştır. Constantin Fahlbergile birlikte , onun yönetiminde çalışan bir öğrenci, o ilk orthobenzoil sulfimide sentezledi (1879). Fahlberg yanlışlıkla bilmeden onlara birkaç tane sahip iken dudaklarına parmaklarını dokunarak onun yoğun tatlı tadı keşfetti. Bileşik patentli ve ticari adı altında pazarlanan “sakarin.” mucididir. 10 Şubat 1846 yılı.
  • Benjamin Smith Barton doğdu. ABD’de yayınlanan ilk botanik ders kitabını yazan Amerikalı doğa bilimci. Botanik Elementleri (1803) ölümünden sonra üçü de dahil olmak üzere altıncı baskıya ulaştı. 1789 yılında, 23 yaşında Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde doğa tarihi profesörü oldu. 1797 ve 1807 yılları arasında 1.674 yerli bitki örneğini bir araya getirip zamanın en büyüğü olan herbaryumu oluşturdu. Sahip olduğu kitap sayısı aynı zamanda zamanının en büyük özel doğa tarihi kütüphanesinden oluşuyordu. Elementsders kitabı William Bartramtarafından gösterilmiştir. Barton 49 yaşında öldü ve Lewis ve Clark seferinden getirilen bitki örneklerini sınıflandırmak için kendisine emanet edilen proje yitirildi. 10 Şubat 1766 yılı.
  • Teodor Cleve doğdu. – Per Teodor Cleve , Holmium ve thulium elementlerini keşfeden İsveçli kimyager ve jeolog. Ailesindeki on üçüncü çocuktu. 1874’te Cleve, Didymium’un aslında iki unsur olduğu sonucuna vardı (bu 1885’te kanıtlandı ve neodimyum ve praseodymium adlı iki unsur. 1879’da, skandyumun (Lars Nilsontarafından keşfedildi) aslında Dmitri Mendeleev’in periyodik tablosunda öngördüğü eka-bor olduğunu gösterdi. Ayrıca 1879’da, scandia ve ytterbia’nın tüm izlerini sildirmiş olan erbiya örneğiyle çalışarak, İskandinavya’nın eski adının ardından holmiyum adını verdiği iki yeni toprak buldu. (Holmium da bir karışım dı. 1886 yılında, Lecoq de Boisbaudran yeni element disprosium içerdiğini keşfetti.) 10 Şubat 1840 yılı.
  • Agnes Mary Clerke doğdu. İrlandalı astronomi yazarı, pratik bir bilim adamı yerine gerçeklerin çalışkan bir derleyicisiydi. Bununla birlikte, 1885’e gelindiğinde, on dokuzuncu yüzyılda astronominin popüler tarihi olan kapsamlı tezi, uluslararası alanda otoriter bir eser olarak tanındı. 1903 yılında Lady Huggins ile birlikte Royal Astronomical Society’nin onursal üyesi seçildi. Onun yayınları Edinburgh Reviewbirkaç kitap ve 55 adet dahil. Ulusal Biyografi Sözlüğü’ne bazı astronom biyografileri ve Britannica Ansiklopedisi’ndekibazı astronomik girişlere katkıda bulunmuştur. 10 Şubat 1842 yılı.
  • IBM Firması tarafından üretilen ve o zamana kadarki en gelişmiş bilgisayar olan Deep Blue, satranç şampiyonu Casparov’u yendi. 10 Şubat 1996 yılı.
  • İlk yangın söndürücüler üretilmeye ve kullanılmaya başlandı. 10 Şubat 1863 yılı.
  • Röntgen cihazının mucidi Wilhelm Röntgen 78 yaşında Almanya’da öldü. 10 Şubat 1923 yılı.
  • Norman E. Shumway öldü. Kalp nakli ameliyatında öncü olan Amerikalı cerrah. 1967’de Stanford Tıp Merkezi’nde kalp nakli programına başladı. 6 Ocak 1968’de ABD’de ilk kalp naklini 54 yaşındaki Mike Kasperak’a yaptı. Shumway nakilden sonra ömrünü uzatmanın yollarını araştırmak için yıllarını harcadı. Ekibi erken reddedilmeyi teşhis etmenin bir yolunu buldu, bu yüzden güçlü bağışıklık baskılayıcılar sadece gerektiğinde kullanıldı. 1980’in sonlarından itibaren, vücudun enfeksiyona karşı savunmasını bozmayan yeni anti-ret ilacı siklosporini kullanarak, kalp nakli yaygın bir prosedür haline geldi. 1981’de Dr. Bruce Reitz ile birlikte dünyanın ilk kombine kalp ve akciğer naklini gerçekleştirdi 10 Şubat 2006 yılı.

Bir Cevap Yazın