Tarihte Bugün: 11 Şubat

  • Sör Vivian Ernest Fuchs doğdu. İngiliz jeolog ve kaşif (Sir Edmund Hillaryile birlikte) 1957-58 Commonwealth Trans-Antarktika Seferi’ni başlattı ve yönetti. 1929 ve 1930-31’de Fuchs, Doğu Grönland ve Doğu Afrika göllerine yapılan seferlerde jeolog olarak katıldı. 1958’de Fuchs’un 12 kişilik partisi, filchner Buz Sahanlığı’ndan McMurdo Sound’a kadar 4.000 kilometre (2.500 mil) yol kat etti. Yol boyunca önemli bir bilimsel program, sismik sondaj ve bir yerçekimi geçiş de dahil olmak üzere başarılı olmuştu. Keşif gezisinin bulguları, Antarktika kutup buz tabakasının altında tek bir kıtanın bulunduğuna dair daha önceki teorileri doğruladı. 11 Şubat 1908 yılı.
  • Thomas Edison doğdu. Thomas Alva Edison, 1.093 patent (ortaklaşa yapılanlar da dahil olmak üzere) dünya rekoru elinde bulunduran ve dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını yaratan Amerikalı bir mucitti. Her şeyin nasıl çalıştığına ve özellikle kimyayla nasıl ilgilendiğine ilişkin açıklamalar için erken bir merak gösterdi. 12 yaşında demiryolunda gazete satmaya başladı ve telgraf kullanmayı öğrendi. 1868 yılında, ilk buluşu bir elektrikli oy kayıt makinesi oldu. 1869’da hisse senedi alımında iyileştirmeler yaptı. 1876’da laboratuvarını Menlo Park, N.J.’e taşıdı ve burada fonografını (1877) ve ticari olarak pratik bir akkor elektrik ampulünün (1879) ilk prototipini icat etti. Diğer buluşlar depolama pilleri, diktafon ve bir mimeograf dahil. 1880’lerin sonlarında sinema filmi çekti ve 1912’de konuşan resimler üzerinde deneyler yapıyordu. Edison merkezi üretim istasyonlarından elektrik enerjisi geliştirdi. Uluslararası alanda “Menlo Park Büyücüsü” olarak tanındı. 1962 yılında West Orange, New Jersey’deki ikinci laboratuvarı ve evi ABD Ulusal Tarihi Alanı olarak belirlenmiştir. 11 Şubat 1847 yılı.
  • ABD’nin ilk hastanesi açıldı. 11 Şubat 1752 yılı.
  • Londra’da ilk buharlı gemilerin patenti alınarak üretime başlandı. 11 Şubat 1809 yılı.
  • ”Düşünüyorum; o halde varım.” sözünün sahibi Fransız matematikçi ve filozof Descartes, 54 yaşında öldü. 11 Şubat 1650 yılı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s