Balon Balığı Kaptanı Öldürdü!

Balon balığı can almaya devam ediyor. Bilinçsizce insanlar tarafından yakalanan ve yenmeye çalışılan balon balığı bu sefer de bir gemi kaptanını öldürdü! Hatay’da Balon balığı yiyen kuru yük gemisinin ikinci kaptanı hayatını kaybetti. Zehirlenen 4 denizci ise hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edildi. Haberi öğrenince insan hayret ediyor. Denizle haşır neşir olan bir gemi kaptanı bile balon balığını yemeye çalışıyorsa ve zehirleniyorsa normal vatandaşı nasıl bilinçlendireceğiz?

Balon balığını yemeyin, kimseye de yedirmeyin. Balon balığını Japonlar yer ama onlar da balığın özel bir yerini yer. Japonlar gibi balık yemeye çalışmayın yoksa ölürsünüz.

Bir balon balığında 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar zehir bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval, balon balığının bilinen herhangi bir panzehrinin bulunmadığını söyleyerek balon balığı yenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, amatör balıkçıları zehirli balon balığı konusunda uyararak, “Balon balığı yiyen bir kişinin sinirsel iletişimi kesiliyor. Felç oluyor, solunumu duruyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın