Tarihte Bugün: 23 Şubat

  • Shigefumi Mori doğdu. 23 Şub 1951 yılı. Cebirsel geometri alanına önemli katkılarda bulunan Japon matematikçi. Tüm üç boyutlu cebirsel çeşitler için minimal modellerin varlığını kanıtladığı büyük çalışması (Ocak 1988), Mori’nin Programı olarak adlandırıldı. Mori, yayınlanan ilk makalesinden bu yana on yıl içinde, birçok kişi asla yapılamaz dedi. 1979’da Mori, belirli bir cebirsel çeşit sınıfının doğada yansıtıcı olduğunu belirten Hartshorne varsayımının bir kanıtı olan ilk büyük sonuçlarını yayınladı. Başka bir deyişle, verilen polinom denklemlerine yönelik bu çeşitler veya çözüm setleri projektif geometri kullanılarak tanımlanabilir. Cebirsel geometri alanında yaptığı çalışmalardan dolayı 1990 yılında Fields Madalyası ile ödüllendirildi. 23 Şubat 1951 yılı.
  • Allan MacLeod Cormack doğdu. Güçlü bir yeni tanı tekniğinin geliştirilmesini mümkün kılan matematiksel algoritmaları formüle eden Güney Afrika doğumlu Amerikalı fizikçi, bilgisayarlı eksenel tomografi (CAT) taraması olarak bilinen kesitsel X-ışını görüntüleme işlemi ile bilinir. 23 Şub 1924 yılı.
  • Dizel motorların mucidi Rudolf Karl Diesel, üretim için patent aldı. 23 Şubat 1893 yılı.
  • Kopyalanan ilk canlı olan koyun Dolly tanıtıldı. Bu sırada 7,5 aylık olmuştu bile. 23 Şubat 1997 yılı.
  • Çocukluğunda bile öğretmenlerini şaşırtan matematikçi Gauss 78 yaşında öldü. Johann Carl Friedrich Gauss, yeteneğinin çok küçük yaşlardan itibaren gösterdiği matematiğin neredeyse tüm alanlarını dönüştüren bir Alman matematikçiydi. Manyetizma ve elektrikte teoriye yaptığı katkılardan dolayı, manyetik alan birimi gauss olarak adlandırılmıştır. İstatistiklerde en az kare yöntemini tasarladı ve Gauss hata eğrisi hala iyi biliniyor. Önerisinde SI sisteminin fiziksel birimlerin uzunluk, kütle ve zaman gibi birkaç mutlak birime dayanması gerektiğini tahmin etti. Astronomide ceres ve Pallas adlı küçük gezegenlerin yörüngelerini yeni bir yöntemle hesapladı. Heliotrope’yi Dünya’nın şeklinin trigonometrik tespiti için icat etti. Wilhelm Weberile elektromanyetik bir telgraf ve iki manyetometre geliştirdi. 23 Şubat 1855 yılı.
  • Friedrich von Esmarch öldü. Savaş alanında ilk yardım çantası ve triyajı tanıtan ilk Alman cerrahtı. Hem askeri hem de sivil personel için ilk yardım eğitimi verdi. Askeri cerrahi tekniklerden oluşan el kitapları, konunun en iyisi olarak yaygın olarak kullanıldı. 23 Şubat 1908 yılı.

Bir Cevap Yazın