Aşk Bilimi Hakkında Malumat

  1. İlk Görüşte Aşk Gerçektir!

hızlı ve tutkulu bir tepki mümkün. Beyniniz, sevdiğiniz birini gözetlerkten sonra aşkla ilgili kimyasalları bir saniyede serbest bırakabilir. 2010’da yapılan bir çalışma da yeni aşkın gerçekten bir ilaç gibi olduğunugösterdi. Beynin aynı bölgesinde kokainle aynı öforik duyguyu uyandırıyor.

2. Aşık Olduğunda Dopamin , Nöroepirefrin Ve Adrenalin Devreye Girer!

Aşka maruz kaldığında, beynin dopamin ve norepinefrinle dolup taşarak coşkuya neden olur. Bu yüzden yeni aşıklar bütün gece konuşmak, birbirleri hakkında küçük detaylara dote yapmak ya da birlikte bir hafta sonu için ülke çapında uçmak gibi şeyler yaparlar. Aşık olmak adrenalini de tetikler, bu da sevgilinizin yanındayken kalbinizi yarıştırabilir ve dizlerinizi sallayabilir.

3. Erkekler Ve Kadınlar İçin Afrodizyak Olarak Bilinen Tek Madde Testosterondur!

Testosteron – erkeklerde ve kadınlarda – cinsel arzuyu uyandıran bilinen tek maddedir. İstiridye gibi besinler yüksek dopamin seviyelerine sahiptir, ancak onları yemenin libidonuzu artırdığına dair bir kanıt yoktur, yalnızca bu, istiridye gibi besinlerle beslenen insanların tecrübeleridir. Haklı olabilirler ancak dediğimiz gibi henüz kanıt yok. Ve çikolatanın fenililenaminin (PEA) yüksek seviyeleri var , diğer adı ile “aşk molekülü”. Ama çikolata yemenin hormonu serbest bıraktıklarına dair hiçbir kanıt yok.

4. Aşık Olmak Bağımlı Olmak Gibidir!

Aynı beyin bölgeleri delicesine aşık olan insanlarda ve kokain veya opioid kullananlarda da parlar. Aşıklar ayrıca bağımlılığın klasik semptomlarını gösterirler. Bir romantizm inşa ettikçe, bir sevgili giderek daha fazla “uyuşturucu” arzuluyor — diğer kişi. Bir ayrılık, kötü uyku ve depresyon gibi yoksunluk semptomlarına neden olabilir. Ve küçümsenen aşıklar nüksedebilir: Favori bir şarkıyı duymak özlemi yeniden tetikleyebilir.

5. Orgazm Bağ Kurmanıza Yardım Eder!

Orgazmda, erkeklerde vazopressin ve kadınlarda oksitosin hormonları yükselir. Bu “sarılma hormonları” sizi eşinize karşı sevgi dolu duygularla doldurabilir. Bilim adamları, bu kimyasalların aşıklar arasındaki duygusal bağları sağlamlaştırmaya yardımcı olduğuna inanıyor. Romantizmin kimyasalları aynı anda azalabilir, bu yüzden ecstasy’nin yerini bağlılık alır.

6. İlişkide Zıt Kutuplar Birbirini Çekmez!

Aksine, benzerlikler önemlidir. Bir araştırmaya katılan Amerikalı erkek ve kadınlar, bir eşte istedikleri zenginlik, cinsel sadakat, aile bağlılığı ve görünüş gibi nitelikleri sıraladılar. Sonra bu nitelikleri kendi içlerinde sıraladılar. Çoğu insanın onlar gibi birini aradığı ortaya çıktı. Diğer araştırmalar, insanların mizah duygularını, değerlerini ve inançlarını paylaşan eşler istediklerini göstermektedir.

Bir Cevap Yazın