Tarihte Bugün: 26 Şubat

  • Ansiklopedi hazırlama fikrini ortaya koyan Fransız Filozof Helvetius doğdu. 26 Şubat 1715 yılı.
  • Nobel Kimya Ödülü sahibi Mısırlı bilim adamı Ahmed Zevail doğdu. 26 Şubat 1946 yılı.
  • John Evershed doğdu. Evershed etkisini keşfeden İngiliz astronom. (Gazların güneş lekelerinin merkezlerinden dışa doğru yatay hareketidir) Güneş özelliklerini ve güneş lekesi spektrumlarını fotoğraflarken, güneş lekesi spektrumundaki Fraunhofer çizgilerinin çoğunun kırmızıya kaydırıldığını fark etti. Bunların Doppler vardiyası olduğunu göstererek, kaynak gazların hareketini kanıtladı. Bu keşif Evershed etkisi olarak biliniyor. Ayrıca adını bir spektroheliografa verdi, Evershed spektroskopu. Ağabeyi Sydney Evershed tarafından gençliğinde atölye becerileriyle tanıştırıldı. John astronomiye olan ilgisini yansıtan optik aletler yaptı. Sydney elektrikli cihazlarla kariyerine devam etti.
  • John Harvey Kellogg doğdu. Kuru kahvaltı gevreklerinin geliştirilmesi, pullanmış tahıl endüstrisinin yaratılmasından büyük ölçüde sorumlu olan Amerikalı doktor ve sağlık gıda öncüsü.26 Şub 1852 yılı.
  • İlk buharlı lokomotifi icat eden Joseph Cugnot Fransa’da doğdu. 26 Şubat 1725 yılı.
  • Radyoaktivite: Henri Becquerel, kapalı bir masa çekmecesinde sarılı bir fotoğraf plakası ve üzerine serilmiş fosforlu uranyum bileşiği depoladı ve güneş ışığının fosforlu uranyum ışınları yayacağı fikrini test etmek için parlak bir gün bekledi. Birkaç gün orada kaldı. Böylece tamamen kazayla, yeni bir deney yarattı, çünkü 1 Mar 1896’dafotoğraf plakasını geliştirdiğinde, kayaların şeklinde sisli bir görüntü buldu. Malzeme, dış güneş ışığı kaynağı olmadan kendiliğinden enerjik ışınlar üretiyor ve yayıyordu. Bu önemli bir olaydı. Nüfuz eden radyasyonun yeni şekli radyoaktivitenin etkisinin keşfiydi. Aslında 24 Şubat 1896’daFransız Akademisi’ne daha önce ilgili bir deney bildirmişti , ancak o zaman fosforun neden olduğunu düşünüyordu. 26 Şubat 1896 yılı.
  • Atomik enerji reaktörü kapatıldı Yankee Atomic Electric Company’nin nükleer reaktörü, 31 yıldan fazla hizmet verdikten sonra reaktör gemisi gevretme nedeniyle kalıcı olarak kapatıldı. 26 Şubat 1992 yılı.
  • Richard Jordan Gatling öldü. Richard Jordan ,Gatling silahı (1861) ilk başarılı makineli tüfek olan mucididir. Güvenilirlik, yüksek atış hızı ve tek bir cihaza yükleme kolaylığını birleştiren krankla çalışan, hızlı ateş eden bir multibarrel tasarımı. Babası da bir mucitti ve gençken Richard pamuk tohumu ekmek ve pamuk bitkilerini inceltme makineleri yaratmasına yardımcı oldu. 1839’da buharlı tekneler için bir vidalı pervane tasarladı, ancak benzer bir tanesinin daha önce patentli olduğunu buldu. 1844’ten itibaren, pirinç ve buğday (pamuk ekim makinesinden uyarlanan) gibi tahıl ekecek biri de dahil olmak üzere gelişmiş tarım makineleri icat etmeye devam etti; kenevir kırma makinesi (1850); ve buharlı pulluk (1857). Amerikan İç Savaşı’nın patlak vermesi onu ateşli silahlar tasarlamaya teşvik etti 26 Şubat 1903 yılı.
  • Otto Wallach öldü. Alman kimyager, terpene bileşiklerini tanımladığı için 1910 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. İlgisi kokulu uçucu yağları analiz ederek başladı – buhar damıtma yoluyla bitkilerden çıkarılan yağlar, endüstriyel kullanımlarla – ve moleküler yapılarını belirlemek için araştırmalara başladı. Wallach, 1894’te limonen de dahil olmak üzere çeşitli terpenlerin yapısını belirlemeyi başardı. Terpenlerin izoprenden türetildiğini gösterdi, C5H8 – izoprene kuralı (1887) – ve bu nedenle genel formüle sahipti (C5H8)n. Limonen böylece C10H16. Terpenler sadece ilaç ve parfüm endüstrilerinde değil, aynı zamanda bir kamp atı kaynağı olarak da önem taşıyordu. Daha sonra A ve D vitaminlerinin terpenlerle ilişkili olduğu tespit edildi. 26 Şubat 1931 yılı.

Bir Cevap Yazın