Tarihte Bugün: 2 Mart

  • Georgy Nikolaevich Flerov doğdu. 1941’de uranyumu kendiliğinden fisyona maruz bırakan (nötron bombardımanına ihtiyaç duymayan) Sovyet fizikçi. Nükleer fisyonun ilk Rus araştırmacılarından biriydi. 1942’nin başlarında Flerov, nükleer fisyonla ilgili makalelerin artık batı dergilerinde görünmediğini fark etti. Bu tür araştırmaların gizli hale geldiği imasını kabul ederek, Başbakan Joseph Stalin’e bir mektup yazarak, “uranyum bombasını gecikmeden inşa etmeliyiz” (daha sonra Igor V. Kurchatov liderliğinde) ısrar etti. Daha sonraki araştırmalarda Flerov, 104 (1965) ve 106 (1974) elementinin izotoplarının sentezini açıkladı. ABD’de ortak keşifler yapıldı. Birkaç isim önerildi. Sonunda benimsenen isimler rutherfordium ve seaborgium oldu. 2 Mart 1913 yılı.
  • Prens Boris Borisovich Golitsyn doğdu. Boris Golitsyn, deprem gözlemleri ve mineral araştırmaları için bilimsel yöntemler ve araçlar geliştiren bir Rus fizikçi ve sismologdu. İlk çalışmaları moleküler fizik, matematiksel fizik ve elektromanyetizma üzerineydi, 1899’dan itibaren ilgi alanları sismolojiye yöneldi. 1906’da ilk etkili elektromanyetik sismografı icat etti ve geliştirmeye devam etti. Yere sabitlenmiş manyetik bir çekirdeğin etrafında yalıtılmış tel bobini taşıyan bir sarkacı vardı. Yer sarsıntılarının neden olduğu göreceli hareketle bobinde oluşturulan küçük akım, bir kalem kaydediciyi çalıştırmak için yükseltilir. Dünya mantlesinin sismik dalgaların hızla hareket ettiği 400-800 km derinlikteki kısmı, çalışmalarının takdirinde Golitsyn katmanı olarak adlandırılır. 2 Mart 1862 yılı.
  • Sesten hızlı uçan ilk Concorde, deneme uçuşlarına başladı. 2 Mart 1969 yılı.
  • İki üniversite öğrencisi tarafından kurulan, ilk ve en büyük arama motorlarından Yahoo, yayın hayatına başladı. 2 Mart 1995 Yılı
  • Galileo adlı Uzay Robotu, Jüpiter’in bir gezegeninin buzlarla kaplı bir okyanusa sahip olduğunu bildirdi. 2 Mart 1998 yılı.
  • Frederick Seitz öldü. Malzemelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini araştıran yoğun madde fiziğinde öncü olan ve nükleer fizik alanlarına katkıda bulunan Amerikalı fizikçi. Eugene Wigner’ın ilk doktora öğrencisiydi. 1932’nin sonlarında, ortak çalışmaları katı hal dalga fonksiyonlarını türetmenin hücresel yöntemini geliştirdi. Bu Wigner-Seitz yönteminin kullanımı artık yaygın. 29 yaşına geldiğinde, Seitz’in Katıların Modern Teorisi (1940) adlı kitabı 24. Elektronik yapı açısından tüm katıların tüm özelliklerini işlemesi, katı hal fiziği alanını ayırt eden bir anahat sağladı. Seitz, nükleer silahların çoğalması ve küresel ısınma tehditlerini tartışırken öne çıkıyordu.2 Mart 2008 yılı.

 

Bir Cevap Yazın