Tarihte Bugün: 4 Mart

  • Margaret Dorothy Foster doğdu. Margaret Dorothy Foster, mezun olduktan sadece üç gün sonra, 1918’de ilk kadın kimyager olarak ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’na katılan Amerikalı bir kimyagerdi. Yıllardır odak noktası doğal suların analiziydi: yüzey suları, kaplıcalar ve yeraltı suları. Suda manganez, bor, sülfat ve florürün nicel analizi için yeni yöntemler üzerine makaleler yazdı. Foster ayrıca Güney Atlantik Kıyı Ovası’nın ve Teksas’taki Houston-Galveston bölgesinin yeraltı sularını inceledi. ii. Dünya Savaşı sırasında, uranyum ve toryum için yeni nicel analiz yöntemleri üzerinde çalıştığı Manhattan Projesi için işe alındı. Savaştan sonra, dikkatini platy minerallerinin jeokimyasına çevirdi: killer, mikalar, kloritler… 4 Mart 1895 yılı.
  • Sör Patrick Moore doğdu. Patrick (Alfred Caldwell) Moore, İngiliz amatör astronom,yazar ve yayıncı. Çocukluk hastalığı nedeniyle evde eğitim gördü ve bu süre zarfında gözlemsel astronomiye olan ilgisini kazandı. Moore, 1957’de başladığı BBC TV programı The Sky at Night’ın hevesli ve bilgili sunucusu olarak bilinir. Yarım asırlık yayınlarıyla, bu dünyanın en uzun soluklu televizyon dizisidir ve orijinal sunucuda da böyle kalır. Moore, Amatör Astronom (1970), Astronominin A-Z’si (1986) ve Gezegenlere Misyon (1990) dahil olmak üzere 60’ın üzerinde kitap yazdı. Başarılı bir ksilofoncu olarak, astronomiye olan ilgisi de müzik bestelerinden birinin başlığında gösteriliyor: Perseus ve Andromeda. 4 Mart 1923 yılı.
  • Davud-i Kayseri, Batılı bilim adamlarından yaklaşık 600 yıl önce, atomun enerji yüklü olduğunu söyledi. 4 Mart 1335 yılı.
  • İngiltere’nin ilk elektrikli tramvayı seferlerine başladı. 4 Mart 1882 yılı.
  • Hale-Bopp kuyruklu yıldızı, Güneş’e en yakın konumdan geçti. Kuyruklu yıldızlar, Güneş’e yakın oldukları zaman daha net görülürler. Hale-Bopp’un da en net görüntüsü bugün elde edildi. 4 Mart 1997 yılı.
  • Simon Van Der Meer öldü. İtalyan fizikçi Carlo Rubbiaile birlikte protonlar ve antiprotonları çarpıştırarak W parçacığını ve Z parçacığını keşfeden Hollandalı mühendis ve fizikçi, her iki adamın da Nobel Fizik Ödülü’nü paylaştığını söyledi. Bu atom altı parçacıklar (atomdan küçük madde birimleri), doğadaki dört temel kuvvetten biri olan zayıf nükleer kuvveti iletir. Keşif, 1970’lerde ortaya atılan birleşik elektroweak teorisini destekledi. İsviçre’deki CERN’de çalışan Van der Meer, kullanılan parçacık hızlandırıcıların tasarımını geliştirdi ve atom altı parçacıkların ışınları arasında çarpışmalar üretti. Hızlandırıcı halkanın etrafına yerleştirilen bir “kicker” sistemi tarafından manyetik alanları düzelterek parçacık ışınını izleyecek ve ayarlayacak bir cihaz icat etti. 4 Mart 2011 yılı.

Bir Cevap Yazın