Jedi Dini: Jedaizm

Jedaizm dini, geleneksel olmayan inançlardan biridir. Ancak zaman geçtikçe gelenekselleşiyor ve kökleşiyor…

Yıldız Savaşları’nın (Star Wars) yönetmeni George Lucas, muhtemelen yeni bir dinin kendi filmini referans alacağı ve takipçilerinin bir miktar ilahi gücün varlığına inanacağını bile düşünmemişti…

Bildiğiniz gibi filmde Jedi Tarikatı üyeleri, gizli bir güce sahip olan ve onları güçlü savaşçılara sahipti. Onlar kadar güçlü ve karanlık olan Sith’lerle savaşıyorlar. Işın Kılıcı ile donanmış olan iyilik ve kötünün temsilcileri, çok uzak bir galakside kendi değerleri için savaşıyorlar. Star Wars mitolojisine göre bu gizli güç evreni birbirine bağlar ve tüm maddi varlıklardan geçer. Bunlara midichlorian denir. Bir kişi de ne kadar çok midichlorian varsa o kadar güce yatkındır.

İngiltere’de de pek çok kişi Star Wars filminde etkilenerek Jedi yaşam felsefesini benimser. Yeni dinin savunucuları başlangıçta güçlü bir propaganda kampanyası başlattılar. 2001 yılında, birçok İnternet kullanıcısı anonim e-postalar aldı. Mektuplarda, Birleşik Krallık’ta en az 10.000 kişinin bir sonraki nüfus sayımında inançlarını sansürlememesi halinde hükümetin yeni dini resmi olarak benimsemek zorunda kalacağı belirtildi. Kampanya meyvesini verdi: 10.000 kişilik sınır ilk kez aşıldı ve İngiliz Adalet Bakanlığı yeni bir din olan Jedaizm dinini kaydetti.

2003 nüfus sayımı, Birleşik Krallık’ta Jedaizm dinini kabul edenlerin Budist ve Yahudilerden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Kesin verilere göre Birleşik Krallık’ta 390.000 Jedaist var. Bu, nüfusun% 0,7’si demektir. İstatistiklere göre, çoğu Brighton, Cambridge ve Oxford gibi büyük üniversite merkezlerinde yaşıyor.

Türkiye’de ise dini kimlik olarak sadece İslam, Hristiyanlık, Musevilik seçilmektedir. Devlet bu dinler dışındakini ciddiye almamaktadır. Mesela bir Türk kimliğine Gök Tanrıcı yazdıramamaktadır.

Bir Cevap Yazın