Tarihte Bugün: 8 Mart

  • Tom Blake doğdu. İçi boş sörf tahtasının Amerikalı mucidi. 1926’daki ilk deneysel içi boş sörf tahtasının ardından, yenilikçi, içi boş çekirdekli sörf /kürek tahtaları 1940’ların sonlarına kadar sörf dünyasına hakim oldu. Kaliforniya’nın ilk cankurtaran kolordusunda standart kurtarma ekipmanı haline geldi. İlk sörf tahtası tasarımları eski Hawaii’lere kadar uzanan masif ahşap tahtalardan oluşuyordu, bu yeni konsept, çakmak tahtaları hemen başarılı oldu ve modern sörf tahtasının evriminde son derece önemli hale geldi. 1930’larda yüzgeçlerin icadı ile ilk büyük tasarım ilerlemesini yaptı. Bundan önce, bir sörfçü tahtayı döndürmek için arka ayağını kullanmak zorunda kaldı. Honolulu’daki Bishop Müzesi’nde birçok erken Blake tahtası sergilenmektedir. 8 Mart 1902 yılı.
  • Otto Hahn doğdu. Radyokimyacı Fritz Strassmannile birlikte nükleer fizyon keşfiyle anılan Alman fiziksel kimyager. 1944’te Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü ve 1966’da Strassmann ve Lise Meitnerile Enrico Fermi Ödülü’nü paylaştı. Element 105, çalışmalarının takdirinde hahnium adını taşır. 8 Mart 1879 yılı.
  • Pyotr Nikolayevich Lebedev doğdu. William Crookes’un radyometresi ile yapılan deneylerde ışığın vücutlar üzerinde bir dakikalık baskı uyguladığını (James Clerk Maxwell’in elektromanyetizma teorisinin öngördüğü gibi) ve ayrıca bu etkinin yüzeyleri yansıtmak için emici yüzeylerden iki kat daha büyük olduğunu kanıtlayan Rus fizikçi. Kozmik tozun küçük parçacıkları üzerindeki ışık basıncının yerçekimsel çekimden daha büyük olabileceğini öne sürmüştü, böylece bir kuyrukluyıldızın kuyruğunun neden Güneş’ten uzak olduğunu açıkladı (şimdi güneş rüzgarının daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlaşılsa da). Eşkenar dörtgen kükürt kristallerinde elektromanyetik dalgaların douible kırılmasının ilk gözlemini göstermek için kullandığı 4-6 mm dalgalar üretebilen son derece küçük bir vibratör kaynağı inşa etti. 8 Mart 1866 yılı.
  • Josephine Cochrane doğdu. Josephine Garis Cochran bir mucitti, bir rafta sıkıca tutulan çiniyi amaçlayan su jetlerini kullanarak bir bulaşık makinesi için ticari olarak uygulanabilir bir tasarım icat etti. Bulaşıkları temizlemek için etkili bir yol bulmak için ilham aldı, ayrıca yontma ve kırmadan daha güvenli, hizmetçilerden daha güvenli. 28 Aralık 1886’da 355.139 numaralı ABD patenti verildi. Geliştikten sonra, ürününün reklamını Garis-Cochran Bulaşık Makinesi A.Ş. olarak yaptı. Makineleri 1893 Columbian Fuarı’ndaki büyük mutfaklarda kullanıldığında işi için büyük bir destek oldu. 8 Mart 1839 yılı.
  • İlk suni kalp nakli ameliyatı Philadelphia’da yapıldı. 8 Mart 1952 yılı.
  • Philips firması tarafından ilk CD’lerin tanıtımı yapıldı. 8 Mart 1979 yılı.
  • Behçet Hastalığı adı ile tanımladığı hastalıkla tıp tarihine geçen Prof Dr. Hulusi Behçet 59 yaşında İstanbul’da öldü. 8 Mart 1948 yılı.
  • César (Mansueto Giulio) Lattes öldü. 1948’de Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde Amerikalı fizikçi Eugene Gardner ile birlikte karbon çekirdeklerinin alfa parçacıklarıyla bombardımanı sırasında oluşan ağır ve hafif mezonların varlığını doğrulayan Brezilyalı fizikçiydi. Pi meson’un deneysel keşfi nükleer bağlama kuvvetini açıklamak için temeldi. Japon teorik fizikçi Hideki Yukawa, (1935) protonlar ve nötronlar tarafından yayılan ve emilen elektrondan 200 kat daha fazla kütleye sahip yeni, bilinmeyen bir parçacık önermişti. Bu parçacıkların çekirdekler arasındaki değişimi, aralarında kısa menzilli bir çekim sağlayacaktır. 8 Mart 2005 yılı.

Bir Cevap Yazın