Tarihte Bugün: 14 Mart

  • Albert Einstein doğdu. Özel ve genel görelilik teorilerini geliştiren ve fotoelektrik etkiyi açıklamasıyla 1921’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Alman-Amerikalı fizikçi. 20. yüzyılın ilk 15 yılında insanlık tarihinin en yaratıcı zekalarından biri olarak tanınan Einstein, uzay, zaman ve çekim hakkında tamamen yeni düşünme yolları öneren bir dizi teori ileri sürmüştür. Görelilik ve yerçekim teorileri eski Newton fiziği üzerinde derin bir ilerlemeydi ve bilimsel ve felsefi soruşturmada devrim yaptı. 14 Mart 1879 yılı.
  • Lucy Hobbs Taylor doğdu. Lucy Beaman Taylor (kızlık soyadı Hobbs), Amerika’da diş hekimliği fakültesinden Diş Cerrahisi Doktoru olarak mezun olan ilk kadın diş hekimi olan Amerikalı bir diş hekimidir. Daha önce, diş hekimliği okullarına kabul edilmeyi uzun süre reddetti (1859-65), diş hekimliği becerilerini edindi ve o zamanlar yaygın olduğu gibi diplomasız çalıştı. Daha sonra Iowa Eyalet DişHekimleri Derneği Lucy’nin üniversite diploması hırsını destekledi, kabulünü talep etti ve Ohio Diş Hekimliği Koleji tarafından kabul edildi. Mezun olduktansonra Chicago’da kısa bir süre çalıştı, ardından James M. Taylor ile evlendi ve ona diş hekimliği öğretti. Çift, Aralık 1867’de Lawrence, Kansas’a taşındı, ortak bir ofis açtı ve kısa sürede müreffeh bir uygulamanın tadını çıkardı (1867-86). 14 Mart 1833 yılı.
  • Paul Ehrlich doğdu. Paul Ralph Ehrlich, kemoterapideki öncü çalışmaları spirochete Treponema pallidum’akarşı frengi için ilk etkili tedavi olan Salvarsan’ın (arsfenamin) keşfini içeren bir Alman bakteriyolog, hematolog ve immünologdu. Kanın histolojisi alanındaki araştırmaları hematolojiyi bir alan olarak belirledi. Ehrlich ayrıca canlı doku üzerinde mikroskobik çalışmalar için yeni boyama yöntemleri geliştirdi. Bakterilerin neden olduğu hastalık mekanizması hakkında çok az şey anlaşıldığı bir zamanda, yan zincir teorisini bağışıklığın kimyasal bir açıklaması, vücudun enfeksiyona karşı savunması olarak önerdi. Genel olarak yanlış olsa da, teori yine de sorun üzerinde daha fazla çalışmayı teşvik etti. 1908 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü Rus bakteriyolog Élie Metchnikoffile paylaştı. 14 Mart 1854 yılı.
  • Osmanlı’da Tıbbiye-i Şahane Mektebi eğitime başladı. 14 Mart 1827 yılı.
  • Dünya Pi Sayısı Günü (3. ayın 14. günü) kutlanmaya başladı. (14 Mart 1987 yılı.) Amaç, pi sayısının önemine dikkat çekmek ve matematiği ilgi çekici hale getirmek. Ayrıca bazı ülkelerde yılın 314. günü (10 Kasım, Artık yıllarda ise 9 Kasım veya 22 Temmuz da (22/7, pi’nin yaklaşık değeridir) Pi Sayısı Günü olarak kutlanmaktadır.
  • Howard Hathaway Aiken öldü. Harvard Mark I’i icat eden Amerikalı matematikçi, modern elektronik dijital bilgisayarın öncüsü. Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi ve öğretim görevlisiyken, Aiken’in araştırması, sadece sayısal teknikler kullanılarak çözülebilecek bir diferansiyel denklem sistemine yol açmıştı ve bunun için büyük bilgisayarlar planlamaya başladı. Onun fikri Hollerith’in yumruklu kart makinesinin uyarlamasını kullanmaktı. Sonunda inşa edildiğinde, (1943) 35 ton ağırlığındaydı, 500 mil tel vardı ve 23 önemli rakama hesaplanabiliyordu. Çarpma ve bölme gerçekleştirmek için 72 depolama kaydı ve merke….. 14 Mart 1973 yılı.

Bir Cevap Yazın