Tarihte Bugün: 15 Mart

  • Alice Cunningham Fletcher doğdu. Kızılderili Kızılderili yaşamı hakkında öncü çalışmalar yapan Amerikalı antropolog. İlk ilgi alanları arkeolojiye başladı, ancak etnolojiyeevrildi. Fletcher, Omaha şefi Joseph La Flesche’nin çocuklarıyla (1880) turlarında tanıştıktan sonra okuduğu insanlar arasında yaşayan ilk kişilerden biriydi. Amerikan yerlilerinin müziğine, geleneklerine ve diline olan ömür boyu süren ilgisi sırasında Plains Indians’ın yüzlerce şarkısının transkripsinde işbirliği yaptı. Fletcher halka açık konferans devresinde tanındı. İyi niyetli, ancak trajik kusurlu Dawes Yasası’nın (1887) yazılmasına ve geçmesine yardımcı oldu. Her Hint yasal unvanını bir arsaya verdi ve ayrıca onlara vatandaşlık verdi. Geleneksel Hint yaşamının ortaya çıkan bozulması tamamen beklenmedikti. 15 Mart 1838 yılı.
  • Sir Charles Vernon Boys doğdu. İngiliz fizikçi ve hassas enstrümanların mucidi. Çalışmaları madencilik, metalurji, kimya ve fizik alanlarında yer aldı. Ayrıca geometrik yöntemler hakkında geniş bir bilgi birikimiyle kendi kendine öğretildi. 1881’de, bir fonksiyonun antiderivatifini çizmek için bir makine olan integrafı icat etti. Boys özellikle fizik sabun köpüğü hakkındaki kesin kitabıyla (1890) tanınır. Dakika kuvvetlerini ölçmek için kuvars liflerinin burulmasını çalıştırdı, (1895) Henry Cavendish’indeneyini tekrarlayarak Newton yerçekimsel sabitinin ölçümünü geliştirdi. Ayrıca, mermiler ve yıldırım deşarjları gibi hızla hareket eden nesneleri fotoğraflamak için şehir kömür gazlarını (1905) ve yüksek hızlı kameraları test etmek için geliştirilmiş bir otomatik kayıt kalorimetresi icat etti. 1935’te şövalye oldu. 1939’da emekli olduktan sonra bahçe otı yetiştirdi ve okudu. 15 Mart 1855 yılı.
  • Liberty Hyde Bailey doğdu. Bahçecilik biliminin oluşturulmasına yardımcı olan Amerikalı bahçıvan, ekili bitkiler hakkında sistematik çalışmalar yaptı ve melezleme, bitki patolojisi ve tarımda ileri düzeyde bilgi sahibi oldu. Sazlar, tropikal palmiyeler, böğürtlen, üzüm, lahana, balkabağı ve kabaklar konusunda tanınmış bir otoriteydi. Özellikle büyük ansiklopedileri(Amerikan Tarımı Kiklopedisi, dört ciltte, 1907-9) ve önemli kılavuzları (Altı ciltteBahçe Bitkileri Kiklopedisi) ile dikkat çekmektedir. Sürekli elektrik aydınlatması(Elektrik ark lambasının sera bitkileri üzerindeki etkisi, 1891) ile deney yapan ilk şirketti ve ekim yoluyla üretilen yabani bir çeşit değil, ekili bir bitki çeşidi için cultivar (1920’ler) terimini icat etti. 15 Mart 1858 yılı.
  • John Snow doğdu. İngiliz kadın doğum uzmanı, epidemiyolog ve halk sağlığı reformcu, öncü bir epidemiyologolarak tanınan anesteziyi ilk kullananlar arasındaydı. Koleranın İletişim Modunda (1849), Snow koleranın kontamine su ile kolayca bulaşan bulaşıcı bir hastalık olduğunu öne sürdü. Yaygın olarak tutulan teori, hastalıkların kötü havadan kaynaklandığı ve fikrinin göz ardı edildiğiydi. Daha sonra, Londra’nın 1854 kolera acil durumunda, bireysel kolera kayıplarını her durumda kullandıkları su kaynağıyla titizlikle ilişkilendirdi. Böylece ölümcül salgını, suçlu olarak bulduğu toplum su pompasının pompa kolunu çıkararak çözdü. Araştırma, bir lağım çukurundan gelen ham kanalizasyonun kuyuyu kirlettiğini gösterdi. 15 Mart 1813 yılı.
  • Difteri üzerine çalışan fizyolog doktor Adolf Von Behring Almanya’da doğdu. 15 Mart 1854 yılı.
  • George Perkins Marsh doğdu. yüzyılın coğrafya, ekoloji ve kaynak yönetimi üzerindeki klasik etkilerinden biri olan Amerikalı korumacı, İnsan ve Doğa ya da İnsan Eylemi tarafından Modifiye Edilen Fiziksel Coğrafya (1864). Marsh, filoloji, etimoloji, sürüngenler, gravürler, müzik, balıkların yapay yayılımı, karşılaştırmalı dilbilgisi, fizyognomi ve coğrafya alanında oldukça geniş bir uzmanlık sergiledi. Lewis Mumford, Lewis Mumford tarafından “koruma hareketinin başı” olarak adlandırıldı. Akdeniz dünyasını kapsamlı bir şekilde gezen Marsh, insan uygarlığının doğal dünyayı yeniden inşa ettiğine ancak doğanın yüzünü felaket sonuçlarla yeniden şekillendirdiğini kabul etti. 15 Mart 1801 yılı.
  • Bir maddedeki molekül sayısını yaklaşık olarak hesaplayabilen ilk bilim adamı J. Josef Loschmidt, Avusturya’da doğdu. 15 Mart 1821 yılı.
  • İlk web adresi olan http://www.symbolics.com tescillendi. Böylece internet çağı başlamış oldu. 15 Mart 1985 yılı.
  • Benjamin Spock öldü. Benjamin McLane Spock, kitapları dünya çapında nesiller boyu ebeveynleri etkileyen Amerikalı bir çocuk doktoruydu. Tıp diplomasını aldıktan sonra pediatride asistan olarak biraz zaman geçirdi. Daha sonra, daha sonra fikirlerinin geliştirilmesinde hayatı boyunca önemli olduğunu kabul ettiği bu alandaki becerilerini geliştirmek için psikolojik eğitim eklemesi gerektiğine karar verdi. İlk kitabını 1943’te yazmaya başladı, geleneksel bilgeliğin katılığından uzaklaşmayı ve daha sağduyuyu güçlendirmeyi amaçladı. 1946 yılında Bebek ve Çocuk Bakımı Sağduyu Kitabı olarak yayımlandı. İlk altı yılında dört milyondan fazla kopya sattı ve sonunda Urduca, Tayca ve Tamilce dahil olmak üzere birçok dile çevrildi. Yıllar içinde, yeni içgörüleri yansıtmak için revizyonlar yaptı. Ayrıca nükleer silahsızlanma ve savaş karşıtı protestolar için kampanya yürüttüğü için de tanınıyordu. 15 Mart 1998 yılı.
  • John A. Pople öldü. 1998 Nobel Kimya Ödülü’nü moleküllerin kuantum mekaniğini, özelliklerini ve kimyasal reaksiyonlarda nasıl birlikte hareket ettiklerini incelemek için hesaplamalı metodoloji üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı paylaşan İngiliz matematikçi ve kimyager. Schrödinger’in kuantum mekaniğinin temel yasalarını kullanarak, bir molekülün veya kimyasal reaksiyonun özellikleriyle sağlandığında, bu molekülün özelliklerinin veya kimyasal bir reaksiyonun nasıl gerçekleşebileceğinin bir açıklamasını veren bir bilgisayar programı geliştirdi – genellikle farklı deney türlerinin sonuçlarını göstermek veya açıklamak için kullanılır. Pople, GAUSS bilgisayar programını araştırmacılara sağladı (ilk kez 1970’te yayınlandı). Daha da gelişmiş, şimdi dünya çapında binlerce kimyager tarafından kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın