Efsanevi Gemi! Nusret Mayın Gemisi!

Nusret Mayın Gemisi 1911 yılında Almanya’da imal edildikten sonra 1914 yılında Türkiye arafından satın alındı ve 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nda “tarihin seyrini değiştirerek” Cumhuriyet’in temel yapı taşını oluşturmuştur. Bu gemi sıradan bir gemi değildir. Mustafa Kemal Paşa’nın dediği gibi, “Bu ülke tarihte Türk’tü, bugün Türk, ebediyen de Türk kalacaktır” sözünü hatırlatırcasına “Çanakkale’yi Geçilmez” kılan kahramandır. 1955 yılında ordudan terhis edilen Nusret, uzun yıllar yük gemisi olarak görev yapmış, 1989 yılında Mersin limanından Kıbrıs’a yük taşırken batmış, on yıl batık şekilde kaldıktan sonra 1999 yılında gönüllüler tarafından çıkarılarak Mersin limanında kaderine terk edilmiş bir şekilde “jilet” olmayı beklerken yapılan ihale sonucu 4 Ekim 2002 tarihinde Tarsus Belediyesi tarafından alınarak orjinaline en yakın haline dönüştürülüp Mersin Tarsus da kendisi için hazırlanan Çanakkale parkına konmuştur. Esaret görmemiş Şanlı Türk Ulusunun bir değeri olan Nusret Mayın gemisi halen Tarsus da Çanakkale Parkında bulunmaktadır. 2011 yılında İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen Nusret Mayın Gemisi’nin bire bir ölçülerindeki “tıpkı yapımı” bugün de Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığında sergilenmektedir. Nusret Mayın Gemisi’nin 100. yıl anma töreninde(8 Mart 2015), gemi temsili olarak yeniden suya indirilmiştir. Sabah 06:15’te denize açılan gemi, 100 metre aralıklarla denize temsili iki mayın bırakmıştır.

Nusret ‘in döşediği mayınlar 18 Mart 1915’te Çanakkale harekâtının kaderini değiştirmiş, ona “dünyanın en ünlü mayın gemisi” unvanını kazandırmıştı. Nusret ‘in mayınları 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından HMS Irresistible ve HMS Ocean zırhlılarını sulara gömmüştü.

Bahriye Nazırı Winston Churchill 1930’da “Revue de Paris” dergisinde olayı şöyle yorumlamıştır:

“Birinci Dünya Harbi’nde bu kadar insanın ölmesine, harbin ağır masraflara mal olmasına, denizlerde onca ticaret ve savaş gemisinin batmasına başlıca neden, Türkler tarafından o gece atılan o incecik çelik halat ucunda sallanan yirmi altı demir kaptır.”

Bir Cevap Yazın