Tarihte Bugün: 24 Mart

  • Robert T. Bakker doğdu. Dinozorların sıcakkanlı olduğunu ve kuşlarla soğukkanlı kertenkelelerden daha fazla ortak noktası olduğunu kanıtlayan ilk Amerikalı paleontologdu. Açık sözlü bir mavericktir ve tutkulu çalışması olan dinozorlar hakkında tartışmalı görüşlere sahiptir. Dinozorların anıtsal bir meteor çarpmasının neden olduğu felaket bir küresel iklim değişikliğinde yok olduğuna dair yaygın inanca katılmıyor. Bunun yerine, bir dizi yok oluşun, düşman olabilecek, kaynaklar için rekabet etmiş veya hastalık taşımış dinozor türlerini bir araya getiren kara köprülerinin oluşmasıyla sonuçlandığını savunuyor. 24 Mart 1945 yılı.
  • Sör John Cowredy Kendrew doğdu. 1962 Nobel Kimya Ödülü’nü (meslektaşı Max Ferdinand Perutzile) “küresel proteinlerin yapıları ile ilgili çalışmaları için” paylaşan İngiliz biyokimyacı. Perutz hemoglobin yapısını belirlemişti. Kendrew, oksijen depolayan ve gerektiğinde kas hücrelerine veren kas proteini miyoglobin’in yapısını çalıştı. 24 Mart 1917 yılı.
  • Verem (eski adı ile Tüberküloz) mikrobu Robert Koch tarafından keşfedildi. 24 Mart 1882 yılı.
  • Apple firması, Mac Os işletim sisteminin Cheetah (Çita) isimli yeni versiyonunu piyasaya sundu. 24 Mart 2001 yılı.
  • Hayatı boyunca katıldığı 87 satranç turnuvasında 62 birincilik alan Rus satranç ustası Aleksender Alekhine 54 yaşında öldü. 24 Mart 1946 yılı.
  • Auguste Piccart öldü. Kendi tasarladığı gemilerde hem üst stratosferi hem de denizin derinliklerini araştıran İsviçreli-Belçikalı fizikçi. 1930’da kozmik ışınları incelemek için bir balon yaptı. 1932’de balonlar için yeni bir kabin tasarımı geliştirdi ve aynı yıl basınçlı bir gondolda balonla 16.916 m’ye (55.000 fit) yükseldi. Sonraki uçuşlarda 72.000 feet’e ulaştı. Gezilebilir derin dalış gemisi için bathyscaphe kelimesini icat etti. 24 Mart 1962 yılı.

Bir Cevap Yazın