”Gene De Dönüyor!”

Galileo Galilei, Hollanda’da teleskopun bulunduğunu öğrendikten sonra, daha güçlü teleskoplar yaptı. 1610’da yıldızlar ve gezegenlere ilişkin gözlemlerini Yıldızların Habercisi’nde yayımladı. Kitap hem sevildi hem de etkili oldu. Kitapta Ay’daki dağları, zaman zaman Güneş’e doğru dönen kara noktaları anlatıyordu. Bunlardan başka, Jüpiter gibi ekseninde kendi gezegenleri dönen gezegenler olduğunu gösterdi. Galileo’nun çalışması teleskopun yararlarını gösterdi. Ama hepsinden önemlisi, bütün bulgularının Copernicus’un ortaya attı, Dünya’Nın Güneş’in çevresinde döndüğü görüşünü desteklemesi oldu.

Galileo, 1632’de gözlemlerini özetlediği İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog’u yayımladı. Kitap, bütün Avrupa’da bir başyapıt olarak değerlendirildi. Ama İtalya’da, Kilise’nin öğretisiyle çatıştı. Kilise, Dünya’nın Güneş sisteminin merkezinde hareket etmeden durduğunu söylüyordu.

Galileo 1633’te, sapkınlıkla (Kilisenin Yerleşik Öğretilerine Aykırı Bir Görüşü Savunmakla) suçlandı. Roma’da, Engizisyon diye bilinen mahkemenin önüne çıkarıldı. Suçlu bulundu ve Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğü biçimindeki görüşünü herkesin önünde inkar edinceye kadar işkence edilmekle tehdit edildi. Yaşlı ve güçsüz görünen Galileo, Engizisyon’un kendisinden istediği şeyi yaptı. Yaşamının geri kalanında köşesine çekilmesi emredildi. Mahkemeyi terk ederken, kuramından hala vazgeçmediği için ”Gene de dönüyor!” diye mırıldandığı söylenir.

Bir Cevap Yazın