Tarihte Bugün: 25 Mart

  • Adolf Engler doğdu. Gustav Heinrich) Adolf Engler, bitki sınıflandırma sistemi ve bitki coğrafyacısı olarak uzmanlığı ile ünlü bir Alman botanikçiydi. Bitki coğrafyasının incelenmesinde jeolojik tarihin önemine vurgu yaptı ve etkili bir bitki sınıflandırmasistemi üzerinde çalıştı. Bitki coğrafyası ve taksonomi üzerine çeşitli eserler yazdı ve Karl Prantl ile Die natürlichen Pflanzenfamilien’in ilk ciltlerinde (17, 1887-1909’da 32 cilt) işbirliği yaptı ve Das Pflanzenreich’inilk ciltlerini düzenledi. Çiçekli bitki sınıflandırmasının Engler ve Prantl sistemi, 1970’lere kadar kullanılan başlıca sistemdi. 25 Mart 1844 yılı.
  • Dame Mary Douglas doğdu. Mary Douglas (kızlık soyadı Tew), döneminin en etkili antropologlarından ve sınıflandırma sistemleri ve kurumları bilginlerinden biri olan bir İngiliz antropologdu. Saflık ve Tehlike ‘de (1966), temizlik, kirlilik ve tabu ritüel sistemleri hakkında kültürler arası bir çalışma yaptı. Bunların sadece hijyenik koşullar oluşturmadığını, aynı zamanda davranış kurallarıyla düzen kurmak için daha da ileri gittiğini düşündü; ritüeller insanları birbirine bağlar. Sosyal antropolojide, Émile Durkheim’dançok etkilendi. Bununla birlikte, saflığı “kutsal” ve safsızlığı ev işlerinin “meşgul ovmalarıyla” ilgili olarak sorguladığı “küfür” ile ilişkilendirmesine katılmadı. “Kir esasen düzensizliktir”i tuttu. 25 Mart 1921 yılı.
  • Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan, astronom Huygens tarafından keşfedildi. 25 Mart 1655 yılı.
  • Rus kozmonot Krikalev, 10 yaylık uzay yolculuğunu tamamlayarak Dünya’ya döndü. 25 Mart 1992 yılı.
  • John Henry Pepper öldü. Sahnede bir aktörün şeffaf bir görüntü olarak görünmesini ve kaybolarak ortadan kaybolmasını sağlamak için kullanılan “Pepper’s Ghost” illüzyonunun icat edilen İngiliz kimyager ve öğretim görevlisi. Sahnede, zemine 45 derecelik bir açıyla eğimli büyük bir plaka camı kullandı. Özel aydınlatmanın kullanılması, seyircinin sahne dışına yerleştirilen bir aktörün yansımasını seyircinin doğrudan görüşünün dışında görmesini sağladı. Pepper ilk olarak Londra Kraliyet Politeknik Kurumu’ndaki izleyicilere, halkın fizik ve kimyadaki fenomenleri anlamasını artırmak için hızlı tempolu, şaşırtıcı deneysel gösteriler sunmak için şovmenlik kullanmayı öğrendi. 1870’lerde Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ni gezerek faaliyetlerini küresel bir kitleye genişletti. 25 Mart 1900 yılı.

Bir Cevap Yazın