Devinim Ve Yerçekimi

Isaac Newton’un Lincolnshira’da kaldığı yıllar çok verimli geçti. Fakat oradayken yaptığı çalışmalar ancak 1687’de kitap olarak yayımlanabildi. Latince olan kitabın başlığının tam çevirisi Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri’dir, ama kitap genellikle Principia olarak bilinir.

İlk ciltte Newton’un üç Devinim Yasası ve çekim kuramı yer alır. Bir elmanın düşüşünü görünce bu konuya ilgi duymaya başladığı söylenir. Dünya ile bütün nesneler arasında, onları birbirine çeken bir güç olduğunu gördü. Dünya, elmayı çektiği gibi, nesneleri yerçekimi gücüyle kendine çekmektedir.

Newton, artık matematiksel hesapların da yardımıyla, yüzyıllık bir sorunu, gezegenlerin uzayda nasıl devindiği sorununu çözebilecek duruma gelmişti. Elmanın Dünya’ya çekildiği gibi, gezegenlerin de çekim gücü nedeniyle Güneş’in çevresine çekildiklerini gösterdi. Bu, gezegenlerin devinimleriyle ilgili, gözleme dayanan Kepler yasalarını da kanıtlıyordu. Newton böylece bütün evreni, Dünya da dahil, evrensel çekim ilkesi kapsamındaki bir dizi matematiksel yasanın boyunduruğuna sokmuş oluyordu. Bunun, bilimsel düşünce üzerinde büyük bir etkisi olmuştur.

Bir Cevap Yazın