Tarihte Bugün: 31 Mart

  • Matematikçi filozof Descartes’in doğum günü. “Modern felsefenin babası” olarak bilinen Fransız filozof ve matematikçi. La géométrieadlı çalışması, cebir uygulamasını, şu anda Kartezyen geometrisine sahip olduğumuz geometriye uygulamasını içerir. 1620-28 yıllarında Descartes Avrupa’yı dolaştı, sonra Hollanda’ya yerleşti. Kısa bir süre sonra, fizik üzerine ilk büyük tezi olan Le Monde, ou Traité de la Lumièreüzerinde çalışmaya başladı. Galileo’nun ev hapsine mahkum edildiği haberi kendisine ulaştığında bu iş tamamlanmak üzereydi. Hayatı boyunca bu eseri yayınlamamaya karar verdi. Daha sonra, skolastik Aristotelesizme ilk karşı çıkanlardan biri olan felsefeye yöneldi, otoriteye, duyulara ve akla dayalı bilgiden metodik olarak şüphe ederek başladı. En ünlü sözü “Düşünüyorum, öyleyse varım.” 31 Mart 1596 yılı.
  • Harald Norlin Johnson doğdu. yaşındaki bir kızın omurilik akorundan bir virüs türünü izole etti, virüsü genç civcivlerin beynine soktu, bir civcivden diğerine 138 kez transfer edildi. 1945’te, 1960’larda köpekler için kullanılan yeni bir aşı geliştirmek için on yıl daha harcayan Dr Hilary Koprowski’ye bu Flury virüsünün bir örneğini (kızın adını aldı) verdi. Daha sonraki çalışmalarında Johnson, hayvanlar tarafından bulaşan hastalıkları anlamak için ekolojik bir yaklaşım benimsedi ve vahşi yaşamdaki hastalık ajanlarının doğal odaklarını izlemek için kapsamlı bir şekilde seyahat etti. 31 Mart 1907 yılı.
  • Dinozor Embriyosu: 1989’da, Utah’ta keşfedilen 150 milyon yıllık bir fosil yumurta, en eski dinozor embriyosunu içermek için CAT taramasıyla bulundu. Güya yumurta hala annenin içindeydi. Aşağı Jurassic (Güney Afrika) ve üst Alt Kretase (Utah) arasındaki fosil kayıtlarındaki 100 milyon yıllık boşluktan bilinen ilk yumurtadır. Bir yuvada değil, binlerce dinozor kemiğiyle karıştırılmış olarak bulunan yumurtanın keşfi, yumurta kabuğunun modern ve fosil sürüngenlerde bulunduğu gibi patolojik olarak çok katmanlı olması ve yumurta kabuğunun gömülme sırasında esnek durumu, yumurtanın gömülme sırasında yumurtlama sırasında yumurtlama durumuna işaret eder. 31 Mart 1989 yılı.
  • Ay Yörüngede: 1966’da, Ay’ın yörüngesine dönen ilk uzay aracı olan Luna 10,SSCB tarafından Dünya yörüngesinde dönen bir platformdan fırlatıldı. 3 Nis 1966’da Ay yörüngesine girdi ve 3 saat sonra ilk yörüngesini tamamladı. Gemideki bilimsel aletler arasında gama ışını spektrometresi, triaksiyel manyetometre ve meteor dedektörü vardı. Diğer araçlar güneş plazmasını, Ay’dan gelen kızılötesi emisyonları, Ay ortamının radyasyon koşullarını ve yerçekimsel çalışmaları araştırdı. Luna 10, Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin 23. Pille çalışır, 460 ay yörüngesi için çalıştırılır ve pillerinin şarjının tükendiğinde 30 Mayıs 1966’dan önce 219 radyo veri iletimi yapmıştır. 31 Mart 1966 yılı.
  • Matematik, fizik, felsefe , astronomi gibi pek çok alanda uzman olan Isaac Newton 84 yaşında öldü. 31 Mart 1727 yılı.
  • Hemoglobin sentezi ile Nobel ödülü alan Alman kimyager Fischer 64 yaşında öldü. 31 Mart 1945 yılı.

Bir Cevap Yazın