Tarihte Bugün: 10 Nisan

  • Marshall W. Nirenberg doğdu. Marshall Warren Nirenberg, 1968 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü(Robert William Holley ve Har Gobind Khorana)ile paylaşan Amerikalı biyokimyacıydı. Genetik kodun deşifre edilmesindeki rolüyle dikkat çekti. “Saçma kodonlar” hariç, deoksiribonükleik asitte (DNA) ve bazı virüslerde ribonükleik asitte (RNA) bulunan dört farklı türde azot içeren bazların olası her üçüzlerinin (kodon olarak adlandırılır) sonuçta belirli bir amino asidin bir hücre proteinine dahil olmasına neden olduğunu göstermiştir. 10 Nisan 192
  • ”Bu gemiyi Tanrı bile batıramaz!” sloganı ile tanıtılan yolcu gemisi Titanic, ilk ve son seferine çıktı. Buzdağını hesaba katmamışlardı. 10 Nisan 1912 yılı.
  • Çocuk felci aşısı Dr. Jonas Salktarafından başarıyla test edildi. 10 Nisan 1955 yılı.
  • Biyolojik Savaş Antlaşması: 1972’de, tüm bir silah kategorisini yasaklayan ilk çok taraflı silahsızlanma anlaşması olan Biyolojik Silahlar Sözleşmesi imzaya açıldı. Bakteriyolojik (biyolojik) ve toksin silahların geliştirilmesini, üretilmesini ve stoklanması ve imha edilmesiyle biyolojik savaşı yasaklayan bir anlaşmadır. O zamandan beri, 26 Mar 1975’te ABD, Birleşik Krallık ve Sovyetler Birliği tarafından onaylanması da dahil olmak üzere dünya uluslarının çoğu imzaladı veya kabul etti. Çin daha sonra kabul etti (15 Kas 1984). Kanada (18 Eyl 1972) gibi bazıları daha önce onayladı. İsrail ve çok sayıda Afrika ülkesi katılmadı. Biyolojik silahlar, insanları, hayvanları veya bitkileri öldürmek veya zarar vermek için hastalığa neden olan organizmaları (şarbon, çiçek hastalığı, veba gibi) veya zehirleri yayan cihazlardır.
  • Sentetik Kinin: 1944 yılında, ilk sentetik kinin Dr. Robert Burns Woodward (doğum gününde) ve Dr. William von Eggers Doering tarafından Converse Memorial Laboratuvarı’nda üretildi, Harvard Üniversitesi, Cambridge, Mass. Quinine, bir anti-sıtma ilacı, C 20 H24N 2O2formülüne sahip organik bir kimyasaldır.
  • İtalyan matematikçi Langrange 77 yaşında öldü. 10 Nisan 1813 yılı.
  • Matematik tarihçisi Moritz Cantor 91 yaşında öldü. 10 Nisan 1920 yılı.

Bir Cevap Yazın