Tarihte Bugün: 15 Nisan

  • En önemli matematikçilerden Euler, İsviçre’de doğdu. Leonhard Paul Euler, saf matematiğin kurucularından İsviçreli matematikçi ve fizikçiydi. Geometri, kalkülüs, mekanik ve sayı teorisi konularına belirleyici ve biçimlendirici katkılarda bulunmakla kalmamış, gözlemsel astronomideki sorunların çözümü için yöntemler geliştirmiş ve matematiğin teknolojideki yararlı uygulamalarını ortaya koymuştur. 28 yaşındayken, zamanı ölçmenin yeni bir yolunu icat etmek için çalışırken güneşe bakarak bir gözünü kör etti. 15 Nisan 1707 yılı.
  • İtalyan ressam, taslakçı, heykeltıraş, mimar ve mühendis. Da Vinci binaları, köprüleri, kanalları, fortları ve savaş makinelerini tasarlayan büyük bir mühendis ve mucitti. Fikirlerini çizen büyük defterler tutuyordu. Bunlar arasında, kuşlara ve uçmaya hayran kaldı ve eskizleri uçan makineler gibi fantastik tasarımları içeriyor. Bu çizimler, mekanik buluş ve bilimsel sorgulamaya dair içgörü için bir dehayı gösteriyor, gerçekten zamanlarının yüzyıllar ilerisinde. En büyük şöhreti, mona Lisa ve Son Akşam Yemeğigibi resimlerle tanınan tüm zamanların en büyük ressamlarından biri olmakta yatıyor. 15 Nisan 1452 yılı.
  • Kanadalı bilim adamları insülini buldular. 15 Nisan 1922 yılı.
  • İstanbul – Ankara arasında tarifeli uçak seferleri başladı. 15 Nisan 1933 yılı.
  • Japonlar ilk elektronik hesap makinesini yaptılar. 15 Nisan 1970 yılı.
  • Sör John Houghton öldü. ,1960’ların sonlarında başlayan Galli metereolog, dünya atmosferinde karbondioksit birikmesine ve günümüzde sera etkisi olarak bilinen küresel ısınmanın sonucuna dikkat çekiyor. İngiliz Meteoroloji Ofisi’nin genel müdürü (1983) olarak değişen iklim modellerini izlemeye başladı. 1990 yılında, birleşmiş milletler için çalışan ve iklim değişikliği bilimi hakkında ilk kapsamlı raporu hazırlayan bir bilim adamı ekibinin eş başkanlığını yaptı. Bu, 1997’de Japonya’nın Kyoto kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’na yol açtı. Kyoto Protokolü, sanayileşmiş ve gelişmiş ülkeler arasında, emisyonları azaltma standartlarını giderek sertleştirerek küresel ısınmayla mücadele etmek için bir anlaşma yapıldı. 15 Nisan 2020 yılı.

Bir Cevap Yazın