Tarihte Bugün: 21 Nisan

  • Isı iletkenliği, sesin yayılması konusunda çalışmalar yapan Fransız fizikçi Jean – Baptiste Biot doğdu. Kendisi, Felix Savartile biot-savart yasasını geliştiren Fransız fizikçi ve matematikçi, bir telden akım akışıyla üretilen manyetik alanın yoğunluğunun telden uzaklığı ile ters yönde değiştiğini söyledi. Astronomi, esneklik, ısı, optik, elektrik ve manyetizma alanında çalıştı. Saf matematikte geometriye bağlıydı. 1804’te atmosferi araştırmak için Joseph Gay-Lussac ile 13.000 feet (5 km) yüksekliğinde bir sıcak hava balonu yükselişi yaptı. 1806’da François Arago’ya İspanya’ya meridyenin kavisini ölçmek için daha önceki çalışmalarını tamamlaması için eşlik etti. Biot, 1815’te optik aktiviteyi keşfetti, bir maddenin ışığın polarizasyon düzlemini döndürme yeteneği, bu da sakkarimetry’ye temel oluşturdu, şeker çözeltilerini analiz etmek için yararlı bir teknik 21 Nisan 1774 yılı.
  • Sir Herbert Atkinson Barker doğdu. En iyi spor oyuncularında ve genel olarak diz ağrısı ve kıkırdak problemlerini tedavi eden İngiliz osteopat ve manipülatif cerrah. Barker, Channel Isles’daki yatında hastaları tedavi etti. Vakaların çok büyük bir kısmında diz kıkırdak ameliyatının gereksiz olduğunu savundu ve herhangi bir ameliyat olmadan manipülasyonun yeterli olduğunu iddia etti. Montego Körfezi,Jamaika topluluğu, turist ticaretinin kökenini İngiltere’deki ünlü kayropraktör Sir Herbert Barker’a bağlıyor, çünkü deniz suyunu buradaki Doctor’s Cave yüzme kulübünde iyileştirici güçlere sahip olarak tanıttı. (Bu yer 1906 yılında eksantrik doktor Dr. Alexander McCatty tarafından bu amaçla kasabaya bağışlanmıştır. 21 Nisan 1869 yılı.
  • Choh Hao Li doğdu. Çinli-Amerikalı biyokimyacı ve deneysel endokrinolog, iş arkadaşlarıyla birlikte ön hipofiz bezi tarafından salgılandığı bilinen sekiz hormondan altısı saf formda izole edildi. Beynin tabanında bulunan homoneleri üreme, büyüme, olgunlaşma ve metabolizmayı yönetir. Li izole hormonları arasında ACTH (artrit tedavisinde kullanılan adrenokortikotropik hormon ve adrenal güçlendirici) ve HGH (insan büyüme hormonu veya insan büyümesi için hayati öneme sahip somatotropin) vardır. Ayrıca doğal olarak salgılanan bir ağrı kesici olan ß-endorfin’i keşfetti (1976) ve ilk olarak kıkırdak ve kemiklerin büyümesini destekleyen insülin benzeri büyüme faktörü 1’isentezledi. 1970’te HGH’yisentezleyen ilk şirketti.21 Nisan 1913 yılı.
  • Güneş Sistemi dışında, bir yıldızın yörüngesinde dönen gezegenler (farklı sistemler) olduğu ilk defa Polonyalı astronom DR. Alexander Wolszszan tarafından ispatlandı. 21 Nisan 1994 yılı.
  • Elektromanyetizma ve radar çalışmaları yapan İngiliz fizikçi Edward Victor Appleton 73 yaşında öldü. 21 Nisan 1965 yılı.
  • Shakuntala Devi öldü.Kamu performanslarında (6 yaşından itibaren) aritmetik bir dahi olarak yeteneğini gösteren Hintli bilgisayar ustası (insan bilgisayarı adı ile bilinir) ve astrolog, 13 basamaklı sayılara birkaç tane eklenmesine hızlı bir şekilde cevaplar hesaplıyor. Zihinsel becerilerini kullanarak, matematiksel algoritmalar kullanarak kısayollar uyguladı, ancak bu yeteneği açıklayamadı. Hesaplamaları, çarpma ve büyük sayıların bölünmesinde büyük sayılar kullanmayı içeriyordu. Ayrıca hızlı bir şekilde kare ve küp kökleri verdi ve geçen yüzyıldaki herhangi bir tarih için haftanın gününü adlandırabilir. Örnek olarak 188.132.517 küp kökünü almak veya her ayın 14’ü 1935’te haftanın hangi günlerinde gerçekleştiğini adlandırmak verilebilir. Yeteneği hesaplamalardan biriydi, ancak diğer gerçekler için fotoğrafik bir hafızası yoktu ve geçmiş yıllarda tanışmış insanları tanımak gibi hafıza kayıpları olabilir. 21 Nisan 2013 yılı.

Bir Cevap Yazın