Temel Veteriner Genetik Ünite 7 Önemli Bilgiler

Kodonlar, üçlü olarak dizilmiş nükleotitlerden oluşmuştur. Bu yapı triplet yapı olarak da bilinir. RNA’da 4 tip nükleotit bulunduğuna göre 43 = 64 adet kodon bulunmaktadır. Bu 64 kodondan 3 tanesi sonlandırma kodonu (UAG, UGA, UAA), 1 tanesi başlatma kodonu (AUG) olarak görev yapar. Geriye kalan kodonlar ise protein sentezinde yer alan 20 adet amino asidi kodlamak ile görevlidir. Örneğin; UCU, UCC, UCA ve UCG kodonları, Serin (Ser/S) amino asidini kodlamaktadır.

Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) genleri, kromozomları ve RNA’ları boyamada fluoresan moleküllerin kullanıldığı bir yöntemdir. Floresan işaretleme, in situ hibridizasyon prensibine göre, prob ve örnek arasında melez bir yapı meydana gelmesiyle sinyale dönüşen bir işlemdir. Floresan işaretli kısa, tek zincirli DNA veya RNA parçalarına prob adı verilmektedir. Hedeflenen bölgeyle fluoresan işaretli propların hibridizasyonu esasına dayanmaktadır. Bu yöntem gen haritalanmasında ve kromozom aberasyonlarının tanımlanmasında sık kullanılır. Kullanılan proplar lokus spesifik, sentromerik yada tüm kromozom probları olabilir. Çalışmanın amacına göre prob tercihi yapılır. FISH kullanım alanı oldukça geniş ve kolay bir yöntemdir.

Kromozom sayıları türler arasında farklılık gösterir ancak canlıların gelişmişlik düzeyleri ile kromozom sayıları arasında pozitif bir ilgileşim yani direk bir ilişki yoktur. Kromozom sayısı arttıkça canlı daha gelişmiş bir yapıya sahip olmaz. Buna örnek olarak insanın kromozom sayısı 46 iken, bir bitki türü olan atkuyruğunda 216 kromozom bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s