2021 YDT Nasıldı?

Açıkçası sınava 4. girişim ve ben YDS’ye ilk kez girdim. Normalde alanım dışında aşina olduğum ders kendisidir hatta bu alana geçip geçmemekte çok kararsız kaldım ancak bilim gibi sebeplerle sayısal seçtim. Ayrıca bu alanı okumadan da dil ile ilgili bir şeyler yapabileceğimi düşündüm. Yani bu bence Dile ilgisi olan herkes için geçerli ancak OBP’m kesinlikle daha iyi olurdu. Ben bu sınava uzaktan dil bölümleri okumak nedeni ile girdim. Sınav anında da keşke daha önceden girseydim diye düşündüğüm ve çalışsaydım dediğim oldu.

İngilizce: İlk sorular beni zorlamıştı çünkü tam olarak hatırlayamadığım kelimeler vardı. Sonuçta biliyorsan yapıyorsun. Son sorular ise çok zevkli idi cümleleri çevirme soruları. Açıkça konuşmam gerekirse bu sınavı çalışan ve bilen kişiler yapardı. İnternette birçok yorumlar görüyorum 2020 en kolay YDT sınavı diye, doğru da olabilir bilmiyorum. Öyle bile olsa bu sınav biraz da stresi yönetme ve soğukkanlılık işi.

Ben de etkileniyordum bu stresten hem de bayağı. İlk 3 girişimde çok stres ve panik oluyordum. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki üniversite bitirmenin iş anlamında pek de önemi kalmadığı su götürmez bir gerçek oldu. Bu nedenle boş yere kendinizi üzmeyin, ben kendimi sınav nedeniyle yıprattığım için kızıyorum kendime. Kaybedecek en fazla birkaç yılınız olur. O yıllar içinde yine donanımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca herkes sınavların zor olduğunu belirtti. Kolaydı diyenlerin çoğu gerçekten bunu moral bozmak için yapıyor diye düşünüyorum. Bu kısma gerçekten katılıyorum. Mutlaka kendisine kolay gelen vardır ancak bunu ilgi çekmek nedeniyle söyleyenler için konuşuyorum. Bu son paragraftaki yorumum genel olarak tüm sınavlar için geçerlidir.

Bir Cevap Yazın