Boyalı Saçları Yanmaktan Nasıl Koruruz?

Neredeyse 7 yıl boyunca boyalı saç kullanmış biri olarak size bu konudaki tecrübelerimi belirtmek isterim.

Bunları kısaca sıralarsam,

  • 1. Sülfatsız Şampuana geçiş yapın. SLS türevlerini iyi araştırın. Tuzsuz Şampuan yazıp içeriğinde sodyum laureth sulfate yazabilir. İçerik listesini iyi okuyun.
  • 2. Saç Yıkama Sıklığınızı azaltın. Boya saçlarınızda daha uzun süre durması için saç yıkama sıklığınızı azaltın. Zaten yorgun saçlarınız var.
  • 3. Boyalı Saçlar İçin Olan Şampuanlardan kullanın. Renk Koruyucu özelliği olsun ki sık sık boyatmak zorunda kalmayın.
  • 4. Isı kullanmamaya dikkat edin. Ben kahkül kullandığım zamanlarda, boyalıs açlarım varken her sabah kıvırcık kahküllerimi düzleştiriyordum. O yanık kokusunu ve kopan telleri buram buram hatırlıyorum.
  • 5. Kuru Yağ kullanın. Ogx Markasının Argan Yağını kullanıyordum.
  • 6. Saçlarınızı Yumuşatmaya Çalışmayın. Zaten yıpranmış veyahut yıpranacak olan saçlara sahipsiniz. Saçlarınızın sert olması saç tellerinizin tutunması açısından önemlidir. Saç yumuşatıcı ürünler kullanmayın. Yoksa faydadan çok zarar görürsünüz.
  • 7. Takviye kullanın. Biotin, Folik Asit tavsiye ederim. Boyalı saçlarım varken çok yoğun dökülmelerim oluyordu ara ara. Biotin bu konuda iyi gelmişti. En azından dipteki saçlarınızı sağlamlaştırırsınız.
  • 8. Haftada 1 kez saç maskesi kullanın. Mümkünse yıpranmış saçlar için onarıcı bir maske olsun. Her ne kadar onarıcı etkilerine inanmasam dahil, en azından saçlarınızın görüntüsünü düzgünleştirecektir.
  • 9. Ev Yapımı Protein Ve Nem İçerikli Maskeleri Ayda 1 Uygulayın. Sık Sık Uygulamak saç tipinize uygun olmayabilir.
  • 10. Saçlarınızı Düzenli Olarak Kestirin. Ben boyalı saç kullandığım zamanlarda, kırıklarımdan bıkmıştım, ensemde kestirmiştim en sonunda. Boyalı saç çok daha kolay kırılır. Kaldı ki ben güçlü kalın tellere sahip olduğum halde uçları acayip kırıktı. Bir önceki maddede bahsettiğim gibi saçlarınızı güçlendirici ve saçlarınızı dipten uca nemlendiren ev yapımı maskeler ile saçlarınızı korumaya çalışın ve uçlarından düzenli olarak aldırın.

Soya Proteini, Bambu, Argan Yağı, Hint Yağı, Tatlı Badem Yağı, Ayçiçek Yağı, Yasemin Yağı gibi yağlar içeren ürünleri sizlere tavsiye ederim.

Ayrıca: Boyalı Saçlar İçin Efsane Bir Ürün Olan;

Dabur Amla saç bakım yağını şiddetle tavsiye ediyorum. Saçın rengini koruyor ve saçları inanılmaz parlatıyor.

Yıpranmış saçlarınız varsa da güçlendirmek için;

Dabur Amla Gold Yağı’nı şiddetle tavsiye ederim. Haftada 1 birini, haftada 1 diğerini uygulayabilirsiniz. Üstelik toplamda 40 TL gibi fiyatı var.

AYRICA;

Kendi Yöntemlerim

olan Yumurta Maskesi, Maya Maskesi ve Mayonez maskesini de tavsiye ediyorum. Ayrıca bu maskeler saçlarınızın kurumasını azaltacaktır.

EK OLARAK: Boya işleminden sonra saçı nemlendirici ve güçlendirici maskeler kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın