Süksesyon Nedir? | Birincil Süksesyon Ve İkincil Süksesyon

Bir komünitedeki türlerin uzun bir zaman diliminde aşamalı olarak birbirinin yerinialması süksesyon (sıralı değişim) olarak adlandırılır.􀁸 Süksesyonlar birincil (primer) süksesyon ve ikincil (sekonder) süksesyon olmaküzere ikiye ayrılır.

1. Birincil Süksesyon: Üzerinde canlı bulunmayan bir ortama canlıların yerleşmeyebaşlamasıyla gerçekleşir.

  • Birincil süksesyon süreci, özellikle buzul istilasına uğramış alanlarda ya da volkanik adalarda belirgin olarak görülür. Birincil süksesyonda; liken, yosun, ot, funda-çalı ve ağaç evreleri sıralı olarak bir değişim gösterir.
  • Bu sürecin sonunda ortam şartları aşırı derecede değişmedikçe dengeli ve olgunluğa erişmiş bir komünite meydana gelir. Bu kararlı komüniteye klimaks adıverilir.
  • Birincil süksesyonun başladığı alanlarda toprak bulunmaz. Kaya, kumve çakıl gibi ortamlarda likenler gelişir ve topraklaşmayı sağlar.

2. İkincil Süksesyon: Mevcut komünitenin aşırı otlatma, yangın, kesim gibibazı müdahaleler bozulduğu ya da ortadan kaldırıldığı alanlarda görülür.

İkincil süksesyonun gerçekleştiği alanlarda türlerin sıralı değişimi birincil süksesyonabenzer şekilde gerçekleşir; ancak birincil süksesyondan farklı olaraktoprak yapısı bozulmamıştır.

Sekonder Süksesyon : İkincil süksesyon, geçmişte tarımsal bir alan olan kara parçasının,sonuçta gölge toleranslı ağaçlar tarafından karakterize edilen uzun ömürlü bir klimaks komüniteyidestekleyebilen alana dönüşmesini sağlayan süreçtir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s