Rus Ayısı Kazakistan’dan Ne İstiyor?

Ruslar Ukrayna’dan sonra şimdi de Kazakistan’ı karıştırmaya başladı! Kazakistan’da Kazak Türklerinden sonra en çok nüfus Ruslara aittir. Nüfusun %20’ye yakını Ruslardan oluşmaktadır. Ayrıca Kazakistan SSCB zamanında en çok Rus istilası ve kültürü altında kalan yerlerden biridir. Ruslar Kazakistan’da çok büyük asimilasyon politikaları icra etmiştir. Bu yüzden Kazakistan’da Tek kelime Kazak Türkçesini bilmeyip Rusça konuşan vatandaşlar vardır. Kazakistan yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Zaten sırf bu sebepten ve Rusya ile uzun sahip olmasından dolayı Rusya için çok önemli bir ülkedir. Rusya, Kazakistan’da Rus nüfusunu da kullanarak ülkeyi kukla gibi oynatmaktadır. 2022 yılının ilk haftasında Kazakistan’da halk ayaklanması çıkmaya başladı. Halk ayaklanmasının nedeni olarak da doğal gaz ve petrol gibi emtia fiyatlarındaki ki fiyat artışı olduğunu söyleniyor. Ayaklanma da ufak çaplı grupların yaptığı gösteriden başka bir şey değil. Fakat medya bu olayı çok şişirdi.

Sonunda da Rusların Kazakistan’a girmesi için bahane ortaya çıktı. Ruslar Kazakistan’a asker gönderdi. Sadece Ruslar mı? Ermenistan bile Kazakistan’a asker gönderdi. Yanlış duymadınız. Azerbaycan’dan büyük tokat yiyen Ermenistan Kazakistan’a asker gönderdi. Kazakistan’ı yönetenlerin nasıl bir ihanet içinde olduklarını böylece anlamış oldunuz… Kazakistan son yıllarda Türk Devletleri teşkilatına girdi, Kril yani Rus alfabesini kaldırdı, Türk dil birliği için Latin harflerine geçti. Bazı alanlarda Rusçayı yasakladı Türkiye ile önemli anlaşmalar yaptı. Ne tesadüf zam protestosu bahanesiyle sokaklar karışıverdi. Ruslar en sonunda Kazakistan’a girdi ve isteklerini sıraladı.

•Kırımdaki Rus işgalini tanımak ve Rusya’yı desteklemek

•Rusça’nın Kazakistan’ın 2. dil olarak kalması

•Rus (Kril) harflerine dönüş

•Rus okullarına serbestlik

•Türkiye’den uzak durmak

•Türkiye’den uzak durmak ve Türk Devletleri Teşkilatı üyeliğinden çıkmak

Kısaca Ruslar Kazaklara Türk kökenli olduklarını unutmalarını, Rus güdümünde kalmalarını, Rusça konuşmalarını ve Rusya’nın vilayet olmaya devam etmelerini söylüyor.

Bir Cevap Yazın