Kendisini En Havalı Diktatör İlan Eden El Salvador Ceosu Nayib Bukele

Bitcoin Diyarı El Salvador’dan Türkiye’ye Selam!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, sosyal medya hesabından “Öncelikle, Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar.” paylaşımı yaptı. Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, sosyal medya sitesi Twitter’dan Türkiye ile ilgili paylaşım yaptı.

Nayib Bukele sıradışı bir devlet başkanıdır. Nayib Bukele’nin baba tarafından dedesi ve babaannesi, Osmanlı pasaportuyla Kudüs ve Beytüllahim’den El Salvador’a göçen Hıristiyan Filistinlilerdendir. Rapçi gibi giyinen, Bitcoin’i resmi para birimi yapan Nayib Bukele ayrıca bir Türk hayranıdır. Türk tarihinden övgüyle bahseden Nayib Bukele, Türkiye ile ticari ilişkilerini de geliştirmek istediğini belirterek Erdoğan’ın daveti üzerine 21 Ocak 2022 de Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Mizahi tavrıyla Türkiye’de viral olan paylaşımları örnek alan Bukele, “Öncelikle, Bitcoin’in diyarı olan El Salvador’dan tüm dünyaya selamlar.” sözleriyle bir paylaşımda bulunmuştu. Bukele yaptığı bir diğer paylaşımda, askerlere verdiği selamın yer aldığı bir video yayımladı. “Merhaba asker” diyerek askerleri selamlayan Bukele bu görüntüleri, “Türkçe Dersinde Sözlüye kalkınca ben!” sözleriyle paylaştı.

El Salvador, Bitcoin’i resmen tedavüle sokan ilk ülke Nayib Bukele’nin, haziranda Bitcoin’in “yasal bir para birimi” olarak tanınmasına ilişkin yasa teklifinin ülkede kongreden geçmesinin ardından, El Salvador Bitcoin’i yasal hale getiren ilk ülke olarak tarihe geçmişti. Son haftalarda El Salvadorluların sokaklara dökülerek politikalarını protesto etti ve Nayib Bukele’yi Diktatör olmakla suçladı. Nayib Bukele’de ne yaptı dersiniz? Devlet Başkanı Bukele, Twitter hesabındaki profil tanımını değiştirdi. Bukele, tanımına “Dünyadaki en havalı diktatör” yazdı. Değişikliğin ardından hesabın bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmiş olabileceği düşünülse de Bukele, Bitcoin ile ilgili paylaşımlarına devam etti.

Havalı Diktatör Nayib Bukele, iktidara geldiğinden beri El Salvador’da cinayet oranları büyük oranda azaldı. Hırsızlık ve yolsuzluk da aynı derecede azaldığı gözlemlendi. Kendisine El Salvador Ceo’su da diyen Nayib Bukele, “Hırsızlığa müsaade etmezsek hepimize yetecek kadar para var” diyerek halkın da sevgisini kazanmış bir liderdir.

Bir Cevap Yazın