Renklerin Psikolojik Anlamları: Fotoğrafçılıkta Renklerin Önemi | Renklerin Kullanımıyla İlgili Öneriler

Renklerin psikolojik olarak insanlar üzerinde etkilerini anlamak, onları fotoğraf dili ile beraber kullanarak, fotoğrafta vereceğiniz duyguyu daha da kuvvetli hale getirir. Renklerin psikolojik anlamlarına göre fotoğraf çekmenin püf noktalarına değinelim!

Mavi: Fotoğrafta mavinin kullanımını ilk olarak gökyüzünün kapladığı alanlardır. Mavi, sonsuzluğu ve güveni anlatırken aynı zamanda serinletici, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Mavi renk genelde arka fon olarak seçilir.

Kırmızı: Renk titreşimi en kuvvetli, en dinamik renk kırmızıdır. Doğada kırmızı renk; güneş, ateş, alev gibi ısı veren sıcak bir renktir. Gün doğumu ve batımı, çiçekler vb. kırmızı renk fotoğrafta kullanılır.

Yeşil: Doğanın bitki örtüsünün rengidir. Doğa fotoğrafçılarının en sık kullandığı renktir. Doğanın rengi olduğu için dinlendirir ve güven verir. Titreşimi zayıftır. Yeşilde dinsel, mistik bir anlam da vardır. Müslümanlıkta ana renk olduğu gibi, hristiyanlarda da bu renk; inanmanın, ölmezliğin bir simgesidir.

Turuncu: Sıcak renkler sınıfında olup kırmızı kadar dinamik değildir, titreşimi ondan zayıftır. Rahatlığı, parlaklığı hatırlatır. Kırmızı kadar olmasa da ateşi, güneşi, ışığı ve ısıyı çağrıştırır.

Sarı: Arkasından ışıklandırılmış etkisini uyandıran çok parlak bir renktir. Güneşin rengidir. Sıcak renklerdendir. Yine doğada çeşitli çiçekler ve hayvanlar sarı renklidir.

Mor: Soğuk renkler arasında yer alır. Alacakaranlığa geçmeden önceki güneşin son renkleri arasındadır. Hayal dünyasını çağrıştırır.

Kurşuni Renkler

Beyaz, Siyah ve Kurşuni gibi tarafsız renkler:

Siyah: Matemin, hüznün ve belirsizliğin simgesi olarak kullanılsa da, daha çok güç ve gizemin simgesidir.

Siyah; derinlik ve karanlık verirken,

Beyaz; Aydınlık, temizlik ve yakınlık hissi verir.

Kontrast Renkler: Kontrast renkler dinamik ve hareketli, tamamlayıcı renkler ise sakin ve dinlendiricidir. Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil – kırmızı, mavi – sarı ya da mor – turuncu gibi. Tamamlayıcı renk şemaları, salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir. Çoğu fotoğraf sanatçısı kırmızı bir şapkayı veya çekim alanlarında kırmızı montlu, kırmızı ayakkabılı, kırmızı çiçeği bir şekilde kompozisyonlarına dahil etmek isterler.

Benzer Renkler

Benzer renkler, renk çarkında yanyana bulunurlar. Benzeri renk düzenleri genellikle doğada bulunan ve uyumlu ve göze hoş vardır denilir. Benzer bir renk düzeni seçerken yeterli kontrast olduğundan emin olun.

Tamamlayıcı Renkler: Tamamlayıcı renkleri renk çarkında üçgen oluşturarak bulabilirsiniz.

Renklerin Kullanımıyla İlgili Öneriler:

  • Tamamlayıcı / Zıt renkleri sıklıkla tercih edin.
  • Renk hiyerarjisi oluşturun. İki baskın rengi aynı oranda bir arada kullanmayın.
  • Saate, aya ve mevsime göre doğadaki renkleri gözlemleyin.
  • Fotoğrafınızın mesajı ile renkler arasında bir uyum olmasına dikkat edin. Rengin psikolojik etkilerini göz önünde bulundurun.
  • Doğru renk için doğru ışığı beklemekten çekinmeyin ve çekimden önce beyaz ayarı yapmayı unutmayın. Renkleri daha sonra düzenleyebilmek için ham, yani RAW formatında fotoğraf çekin.

Bir Cevap Yazın