Hijyen Ve Sanitasyon 2.1.3. Alkoller

2.1.3.1. Etil alkol: Bakterilerin vejetatif şekillerine güçlü etkili, sporlarına ise zayıf etkilidir. Mikroorganizmaları proteinlerini çöktürerek öldürür. Antiseptik ve dezenfektan olarak sağlık alanında çok geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Etkisini çok kısa süre içerinde gösterir. Çabucak buharlaşma özelliğine sahiptir. Antiseptik olarak %70-80’lik sulu karışımları kullanılır. Operasyonlardan önce ellerde, enjeksiyon uygulaması öncesi uygulanacak bölgede antisepsi sağlayabilmek amacıyla güvenle kullanılır. Aletlerin dezenfeksiyonunda da tercih edilir. Fakat uzun süre temas hâlinde tutulursa metal malzemelerde paslanmaya sebep olabilir. Ucuz ve güvenilir olması nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen antiseptik konumundadır.

2.1.3.2. İzopropil alkol: Etil alkolden daha güçlü bir etkinliğe sahip ve daha az uçucudur. Bakteri proteinlerine etki ederek öldürür. Antiseptik olarak %70’lik solüsyonları kullanılır. Son yıllarda ilaçların bileşimine de katılan izopropil alkol, hijyenik el yıkama amacıyla ve aletlerin dezenfeksiyonunda kullanılır.

2.1.3.3. Diğer Alkoller: Fenoksietil alkol, benzil alkol ve feniletil alkol, diğer alkollerden çok daha güçlü olmalarına rağmen toksik etkilerinin çok fazla olmasından dolayı kullanım alanları oldukça sınırlıdır.

Bir Cevap Yazın