Avrupa’da 6 Bin Euro’dan Satılan Citroen Ami, Türkiye’de 13 bin Euro’dan Satılıyor…

Avrupa’da 4 aylık asgari ücret ile 6 Bin Euro’dan Satılan Citroen Ami, Türkiye’de 49 asgari ücrete karşılık gelecek şekilde 13 bin Euro’dan Satılıyor…

Türkiye’de satılan en ucuz araç olan Citroen Ami’yi almak için 49 ay boyunca asgari ücret ile yemeden, içmeden, harcama yapmadan para biriktirirseniz o zaman aracın sahibi olursunuz. Asgari ücretle çalışan bir Avrupalı’nın aracı alması için ise 4 ay çalışması yeterli.

2 kişilik oturma kapasitesine sahip olan ve bagajı bulunmayan Citroen Ami, 14 inç büyüklüğündeki tekerlekler ile satışa sunulan araç, 2.41 metre uzunluk, 1.39 metre genişlik ve 1.52 metre yüksekliğe sahip olan Elektrikli Araç Citroen Ami satışa çıktı. Fransız yapımı olan elektrikli araç, hem ucuz fiyatıyla hem de küçük boyutuyla dikkat çekiyor. Araç çok pratik ve evdeki prizle bile 3 saatte şarj edilebilme özelliğine sahip. Fiyatı ve performansı ile dikkat çeken aracı bir Avrupalı kullanıcı 4 asgari maaş ile yani 4 aylık maaşı ile rahatça alabilmektedir. Türkiye’de ise araç 6 bin euro dan satışa sunulmuyor. Türkiye devletinin koyduğu vergilerle 6 bin den satışa sunulması gereken araç Türkiye’de 13 bin euro dan satılıyor. 13 bin euro ise TL olarak 210 bin TL ediyor. Aracı üreten firma bile Türkiye devleti kadar kâr elde etmiyor. Avrupa’da dar gelirli her vatandaş 4 aylık maaşı ile araca sahip olabilecekken Türkiye’de fakir insanlar 49 aylık asgari ücreti yemeden içmeden biriktirirse arabaya sahip olabilecek. Bir Türkün arabaya sahip olabilmesi için yemeden içmeden kazandığı parayı 4 yıl biriktirmesi gerekirken sıradan bir Avrupalı sadece 4 aylık maaşı ile arabaya sahip olabilecek.

Fransız otomotiv devi Citroen, yeni modeli ‘Ami’ ile elektrikli araç piyasasında önemli bir hamle yaptı. İlk kez Mart 2019’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda görülen araç, 2020 yılında Avrupa’da satışa sunulmuştu. ‘Ami’ kelimesi Fransızcada ‘arkadaş’ anamına geliyor. Citroen Ami, sahip olduğu özellikleriyle Smart EQ ForTwo ve Renault Twizy modeliyle rekabete girecek gibi görünüyor. Fakat ‘kabinli elektrikli scooter’ olarak sunulan Citroen Ami, rakiplerine göre daha yavaş kalıyor.

Otomobilin 3 ay önce yapılan lansmanında fiyat konusundaki soruları yanıtlayan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Türkiye’de kur artışının yanı sıra yüksek vergiler nedeniyle Ami’ye erişim Avrupa’daki kadar kolay değil. Biz Ami’yi getirdiğimizde gönül isterdi ki fiyatı 100 bin TL’nin daha aşağısında olsun. Fakat, kurla beraber bu çok mümkün olmadı. Muadillerine göre daha erişilebilir olması için çalışıyoruz” dedi.

Tek bir şarj ile ortalama 70-75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabilen Citroen Ami, 5.5 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalarını 220 Volt (ev tipi) standart prizde 3 saat içinde tam şarj edebiliyor. Araca binen kişi sayısı, hız, yokuş gibi detaylar menzili etkiliyor. Çıkabildiği en yüksek hız ise 50 km/saat. Tasarımı ile günümüz otomobillerinden farklılaşan araç, bu özelliğini birbirinden ters yöne açılan kapıları ile de gösteriyor. Citroen Ami’de hava yastığı ve ABS gibi güvenlik donanımları ise bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın