Birinci Ayda Hamileliğin İlk Belirtileri

HAMİLELİĞİN İLK BELİRTİLERİ

© Günüm geçti! Acaba hamile miyim?

…Anne olmaya hazırsanız ve bebek istiyorsanız, regl gününüzdeki bu gecikmeyi ilk olumlu işaret olarak alabilirsiniz. Ancak, bu aksamayı kesin bir mesaj olarak de. gerlendiremezsiniz. Kadın doğurganlığının en belirleyici işlevsel me. kanizması olan regl düzeni, stres birikimi, yakın zamanda geçirdiğiniz bir hastalık, hatta hafif ve önemsiz bir nezleden bile etkilenebilir. Do. layısıyla da aksayabilir, hatta zaman zaman uzun süreli duraksamalar gösterebilir. Bu nedenle, içinizdeki bebeğin “Ben artık buradayım mesajını doğru alabilmek için, diğer sinyalleri beklemelisiniz.

© Gerçekten hamileyseniz, regli gününüz geçtikten birkaç gün sonra, sabahları hafif bir mide bulantısıyla uyanabilirsiniz. Her zamankinden daha fazla bi uyku ihtiyacı hissedebilir, bazı kokulara karşı aşırı duyarlı olabilirsiniz. Sürekli bir açlık hissi duyabilir; ama bu arada, bazı gıdaları değil tatmak, görmek bile istemeyebilirsiniz.

© Bu sinyallerin tümü bir arada gelebileceği gibi, bazen birini alabilir, bazen de hiçbirini hissetmeyebilirsiniz. Bu nedenle, emin olmak için en hızlı ve güvenilir yolu seçmeli ve mutlaka bir gebelik testi yaptırmalısınız.

© Gebelik testi idrar tahliliyle yapılır ve idrarda HCG hormonu aranır. Hamile kadının idrarında, döllenmeden 10 gün sonra HCG hormonu belirir.

© Günümüzde bütün eczanelerde satılan gebelik testini evinizde, kendiniz de uygulayabilirsiniz. Prospektüsü iyi okur ve testi doğru uygularsanız, regli gününüzün geciktiği ilk gün bile, birkaç dakika içinde güvenilir sonucu alırsınız.

© Sonuç pozitif ise, yani hamileyseniz, geri dönüp son regl tarihinize bakabilir ve bebeğinizin kaç gündür içinizde yaşadığını hesaplayabilirsiniz. Diyelim ki; son kez 18 Nisan’da regl oldunuz ve normal olarak 28 günde bir adet görüyorsunuz. Bu hesapla, 16 Mayıs’ta bir kez daha regl olmayı beklerken, geciktiğini gördünüz. Hamile olup olmadığınızı anlamak için de 19 Mayıs’ta evinizde ya da herhangi bir laboratuarda test yaptırdınız ve olumlu sonuç aldınız. Bu hesapla siz tam 31 günlük hamilesiniz ve 280 günlük olağanüstü serüvenin ilk etabındasınız.

Kaynak: Annelik Rehberi

Bir Cevap Yazın