Tarihte Bugün: 10 Mayıs

  • Cecilia Helena Payne-Gaposchkin doğdu. Kendisi, atom fiziği yasalarını yıldız cisimlerinin sıcaklığını ve yoğunluğunu incelemek için ilk uygulayan ve hidrojen ve helyumun evrendeki en yaygın iki element olduğu sonucuna varan ilk İngiliz-Amerikalı astronomdu. 1920’lerde, Güneş’in bileşiminin kabul edilen açıklaması, yaklaşık% 65 demir ve% 35 hidrojen hesaplamasıydı. Harvard Üniversitesi’nde, doktora tezinde (1925) Payne, güneşin spektrumunun başka bir çözelti ile tutarlı olduğunu iddia etti: helyumlu% 99 hidrojen ve sadece% 1 demir. Üstlerini işini ciddiye almaya ikna etmekte zorlandı. Payne’in orijinal iddiasının Fred Hoyle tarafından doğrulanmasından 20 yıl önceydi. (10 Mayıs 1900 yılı)
  • François-Marie Raoult doğdu. Kendisi, çözünmüş maddelerin moleküler ağırlıklarını belirlemeyi mümkün kılan çözeltiler üzerine bir yasa (Raoult yasası olarak adlandırılır) formüle eden Fransız kimyager. (10 Mayıs 1830 yılı)
  • Denizaltı akciğeri: 1929’da ilk denizaltı “akciğeri” test edildi. (10 Mayıs 1929 yılı)
  • Yüksek gerilim: 1979 yılında, şimdiye kadar üretilen en yüksek seviye olan 32.0 milyon voltluk potansiyel bir fark, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda (ORNL) Ulusal Elektrostatik Şirketi tarafından üretildi. Şirket personeli, şirket tarafından üretilen en büyük model olan yeni kurulan Pelletron hızlandırıcı modeli 25 URC’yi test ediyordu. (Sürekli terminal voltajı, kolon korona voltaj derecelendirme sisteminin akım ölçümü ile +/-%5 veya +/- 1,5 MV belirsizliği içinde ölçülmüştür). 7 Mayıs 1979’da, hızlanma tüplerinin montajından önce kolon yapısı üzerinde gerilim testleri yapılmıştır. Bu 25 MV elektrostatik tandem hızlandırıcı, araştırma için radyoaktif iyon ışınları üreten ORNL’de kullanılmaya devam etmektedir. (10 Mayıs 1979 yılı)
  • Amerigo Vedpucci, Amerika kıtasına doğru yolculuğa başladı. (10 Mayıs 1497 yılı)
  • Gaz kanunu üzerine çalışan Fransız bilim adamı Gay-Lussac 72 yaşında öldü. (10 Mayıs 1850 yılı)
  • Paolo Ruffuni öldü. Kendisi Grupların cebirselteorisini öngören denklemler üzerinde çalışmalar yapan İtalyan matematikçi ve doktor. Genel quintic denklemin cebirsel bir çözümü olmadığını göstermek için önemli bir girişimde bulunan ilk kişi olarak kabul edilir (bir terimde değişkenin beşinci güce yükseltildiği bir denklem). 1799’da Ruffini, beşiklerin radikaller tarafından çözülemeyeceği iddiasıyla denklemler teorisi üzerine bir kitap yayınladı, Dörtten büyük dereceli genel denklemin cebirsel çözümünün imkansız olduğu gösterilen genel denklemler teorisi. Ruffini çalışmalarında grup teorisini kullandı, ancak konuyu kendisi için icat etmek zorunda kaldı. Ayrıca olasılık ve olasılığın mahkeme davalarında delillere uygulanması üzerine yazdı. (10 Mayıs 1822 yılı)

Bir Cevap Yazın