Tarihte Bugün: 11 Mayıs

  • Johann Friedrich Blumenbach doğdu. Kendisi Alman antropolog, fizyolog ve karşılaştırmalı anatomist, sık sık insanlık ırklarının en eski sınıflandırmalarından birini öneren fiziksel antropolojinin babası olarak adlandırılır. İnsanlığı beş ırka ayırdı: Kafkasyalı, Etiyopyalı, Amerikalı, Moğol ve Malayca. Blumenbach, beyaz ırkı tanımlamak için Kafkas terimini (Kafkas Dağları’ndaki Gürcistan sakinlerinden türetilmiş) icat etti; ve Moğol terimi. Blumenbach, insan kafatasının öncü bir koleksiyoncusuydu ve karşılaştırmalı anatomiyi tamamen bilimsel bir temele yerleştiren ilk kişiler arasındaydı. Collectionis Suae Craniorum Diversarum Gentium Illustratae Decades (1790-1828) adlı kitabı, farklı ırkların kafatasları üzerine yaptığı gözlemlerin sonuçlarını içerir. (11 Mayıs 1752 yılı)
  • Kuantum çalışmalarıyla Nobel Ödülü alan fizikçi Richard Feynman New York’ta doğdu. Richard Philips Feynman, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde muhtemelen alanındaki en parlak, etkili ve ikonoklastik figür olan Amerikalı bir teorik fizikçiydi. 15 yaşına geldiğinde, kalkülüs konusunda ustalaşmıştı. MIT’de her fizik dersini aldı. Yaşam boyu ilgi alanı atomaltı fiziğiydi. 1942’de Hans Bethe’nin 24 yaşındaki Feynman’ı teorik bölümde bir grup lideri yaptığı Los Alamos’a gitti ve Manhattan (atom bombası) Projesi için kritik kütleye ulaşmak için ne kadar uranyumun gerekli olacağını tahmin etmeye çalıştı. Savaştan sonra, atom altı parçacıkların karmaşık davranışını tanımlamak için basit bir gösterim olan Feynman Diyagramları’nı geliştirdi. 1965’te Julian Schwinger ve Shin-ichiro Tomonaga ile kuantum elektrodinamiğindeki çalışmaları için Nobel Fizik Ödülü’nü paylaştı. (11 Mayıs 1918 yılı)
  • Harriet Quimby doğdu. Kendisi, Amerikalı havacı, Manş Denizi’nde uçan ilk kadın pilot. Lisanslı pilot olan ilk Amerikalı kadın olmasına rağmen, pilot olarak kariyeri sadece 11 ay sürdü. 16 Nisan 1912’de Louis Blériot tarafından kendisine ödünç verilen 50 beygirlik bir tek kanatlı uçakla İngiltere’den ayrıldı. Daha önce hiç uçmadığı bir uçakla ve kullanmayı yeni öğrendiği bir pusulayla Fransa’ya doğru yola çıktı. Zayıf görüş ve sise rağmen, Quimby 59 dakika sonra Fransa’nın Hardelot kenti yakınlarında indi. İniş yaptıktan sonra, yerel sakinler tarafından karşılandı, ancak Titanik sadece birkaç gün önce battı ve Quimby’nin başarısının dünya basınında sınırlı bir şekilde rapor edilmesiyle sonuçlandı. Aynı yıl, 1 Temmuz 1912’de, Quincy, Mass yakınlarındaki bir uçuş sergisinde uçağının kontrolünü kaybettiğinde öldü. (11 Mayıs 1875 yılı)
  • “Hap” :1960 yılında FDA, Searle’nin doğum kontrol hapı Enovid’i, tıbbi bir olayı önlemek için onaylanan ilk ilacı onayladı. 1959’da Searle, oral progestin olan “Hap” ı kontraseptif olarak lisanslamak için başvurdu. Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) önce 897 kadının deneyimlerinin bulgularını sunmak için Dr. John Rock’ı seçtiler. Rock (1890-1984), insan doğurganlığı konusunda uzman olan Amerikalı bir kadın doğum uzmanı ve jinekologdu, o zamanki gereklilik, bir ilacın güvenli olduğu ve mutlaka etkili olmadığı kanıtlanmalıydı. Bununla birlikte, Hapın etkilerinin farkında olan genç gözden geçiren, muayenesinde titizdi ve onaydan önce daha fazla laboratuvar testi yapılmasını gerektiriyordu. 1964 yılına gelindiğinde, yaklaşık dört milyon kadın hap kullanıyordu.*
  • Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi California’da kuruldu. (1927). Kuruluş, iki yıl sonra Akademi Ödüllerini (Oscar) dağıtmaya başlamıştır. (11 Mayıs 1927 yılı)
  • ABD’nin Maryland eyaletinde ilk başarılı akciğer ve kalp nakli gerçekleştirildi. (11 Mayıs 1987 yılı)
  • Otto von Guericke öldü. Kendisi, Vakumun özelliklerini araştıran Alman fizikçi, vakum üreten ilk pistonlu hava pompasını icat etti (1654). Madgeburg belediye başkanı iken, 1663’te, içlerinden hava pompalanan iki adet 51 cm çapında bakır yarımkürenin, hava basıncının kuvvetiyle o kadar güçlü bir şekilde bir arada tutulacağını gösterdi ki, her yarım küreye bağlanan at ekipleri yarımküreleri birbirinden ayıramadı. Havanın yanma ve solunumdaki rolünü inceledi. İlk elektrostatik makineyi icat etmesiyle – eline sürtünme ile elektriklendirilen dönen bir kükürt topu – büyük kıvılcımlar üretti ve benzer yüklerin birbirini ittiğini gösterdi. ” (11 Mayıs 1686)

Bir Cevap Yazın