Pastörizasyon Nedir?

Hijyen ve Sanitasyon: Pastörizasyon

Pastörizasyon belirli sıcaklıklarda ve sürelerde uygulanan ısıl işlemler için kullanılmaktadır. Pastörizasyon terimi, şarabı 50-60 °C’de ısıtarak dayanıklılığını arttıran Louis Pasteur’dan almaktadır. Pastörizasyon, sağlığa zararlı patojen bakterilerin vejetatif formlarının ve enzimlerin tahrip edilmesi ile ürünün insan tüketimi için sağlıklı olmasını ve raf ömrünün artmasını sağlayan bir ısıl işlemdir. Bu işlemin uygulanmasında hedef alınan mikroorganizma ısıya dirençli olan Coxiella burnetti’dir. Pastörizasyon işleminde istenilen etkiyi görebilmek için ısı arttırıldıkça süre düşürülmektedir. Bu bağlamda genel olarak pastörizasyon işlemlerinde iki farklı sıcaklık ve süre uygulamaları kullanılır.

Yüksek sıcaklık düşük süre (high temperature – short time, HTST) olarak adlandırdığımız 71.7 C’de 15 saniyelik uygulamadır. Diğeri ise Düşük sıcaklık uzun süre (low temperature – long time LTLT) adlandırılan 63 °C’de 30 dk uygulanan ısıl işlemdir.

Pastörizasyon uygulamasında, işlemin gıda içeriğinin korunmasına, tat ve kokusunda olumsuz etki yapmamasına ve hastalık etkeni mikroorganizmaları yok etmesine dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın