Türk Dili II: Telefonla Konuşma

Günümüzde sözlü iletişimin önemli bir kısmı telefon aracılığıyla gerçekleşmekte, hatta pek çok insan işlerinin büyük bir bölümünü telefon görüşmeleriyle yürütmektedir. Hatır sormadan tanışma ve tanıştırmaya, kutlamadan baş sağlığına kadar sosyal ilişkilerini, günlük iletişimini önemli ölçüde telefon marifetiyle yürüten insanların hem telefon ile arayarak belirli mesajlar iletmek, belirli konularda bilgi almak, yardım istemek durumunda kaldıkları kişilerin iletişim sırasındaki beklentilerini gözetmeleri hem de bu tür bir iletişim ile ulaşmak istediği amacı gerçekleştirebilmeleri için dikkat etmesi gereken hususlar vardır:

• Telefonla konuşmaya uygun fiziksel koşullar gözetilmeli, her iki tarafın da görüşmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine engel oluşturacak bir durumda bulunmadığından emin olunmalıdır. Örneğin araç kullanırken telefon görüşmesi yapılmamalıdır.

• Arama yapan kişi, hedeflenen kişi ile görüştüğünden emin olmak için selamlama ve kendisini tanıtmadan hemen sonra bunun için gerekli soruları sormalıdır.

• Aranan kişinin çoğu zaman içerisinde bulunduğu koşullar bilinemeden arama yapıldığı için öncelikle karşıdaki kişinin görüşme için uygun olup olmadığı sorulmalı ve emin olunduktan sonra konuya girilmeli, her durumda olduğu gibi görüşme süresi gereğinden fazla uzatılmamalıdır.

• Görüşme sırasında ihtiyaç duyulabilecek gereçler, bilgi ve belgeler önceden hazırlanmalıdır.

Telefon konusunda görüşme esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi, telefonla görüşmenin yapılamayacağı pek çok durum da gözetilmeli, telefonun sessiz konuma alınması, tamamen kapatılması gereken şartlarda da kapatılması konusunda özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın