1 Hafta Boyunca Instagram’a Girdim | İşte Sonuçları: … (Beynim Uyuştu)

Açıkçası Instagramı eskiden çok kullanan yine çok donduran biriydim. İlk defa 2015 – 2016 yıllarında kullanmıştım lakin o zaman bile sıklıkla donduruyordum çünkü beni ziyadesiyle hep bayan bir uygulama olmuştur kendisi. Bu arada dondurma sürem de öyle 3 – 5 gün 1 ay değil tabii ki. Uzun vadede dondurmayı tercih ediyorum ben. Hesabımı açma sebebim genel olarak sınavlar sonrası dinlenme ve de estetik duran fotoğrafların hesapta kalmasını sağlayıp zaman tüneli gibi yıllar önce hangi fotoğraf vesaire paylaşmışım onları bilmek. Ancak 1 haftada bile minimum 21 saatlik zaman kaybı canımı sıkmadı değil. Özet geçmek gerekirse 7 gün boyunca 3 saat baktığımı bir Zaman Yönetim uygulamasıyla gözlemledim. Instagram kullanırken Keşfet ve reels kısmının bir kez daha nasıl vakit aldığını fark ettim. Bu arada hesabımı bu sefer de 5 ay boyunca donuk bıraktım.

Sonuçlar:

  1. Gün: Daha açar açmaz gerildim ve de şu anlamda bir garipseme oldu, kafamdan öyle silinmiş ki insanları falan da unutmuşum. Hatta o an bile keşke açmasaydım saçma sapan ortam diye bir düşüncem oldu haklı olarak.
  2. Gün: Unutmakla tezat bir şekilde sanki hiç unutmamışım gibi reels kısmındaki hayvan, bilim, sanat, saç- bakım vesaire videoları saatlerimi aldı. Bir günde 3 – 4 saatim bunlarla geçmiş. Gerçi bunun sebebi bir yandan da şu, çünkü Youtube Shorts videolarına her gün bakıyorum.
  3. Gün: Keşfet kısmında da hep ilgi alanlarımı gördüğümden (hayvanlar, güreş, saç bakım ürünleri, resim, zaman yönetimi, beslenme vesaire) orada da hayli vaktim geçti. Bu arada gönderi ve hikayeler paylaştım.
  4. Gün: Instagramı kullandığımdan beri enerjim ciddi oranda azaldı. Akabinde 1 haftalık dondurma sınırını geçer geçmez hesabımı dondurdum. Enerji sömüren videolar olduğu gibi ilgi alanlarını öyle öne çıkaran bir algoritma olduğu için aşırı vakit alıyor.
  5. Gün: Başlıkta da görüldüğü üzere beynim kelimenin tam anlamıyla UYUŞTU. Neden açtım ki falan dedim tekrar tekrar sorguladım. Hesabı dondurmaya gün saydım.
  6. Gün: Uyku düzenimde bozulmalar oluştu ve iyice yorgun düştüm. Narkolepsi rahatsızlığım nüksetti gibi geldi resmen. İyice uykumu alamaz olmuştum. Aynı saatte bile uyusam daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyordum.
  7. Gün: Artık hesabı dondurmak istedim, çünkü tam bir zaman hırsızı uygulama idi. Halbuki ben sınavlar sonrası dinlenirim bu kadar zihnim yorulmaz diye düşünmüştüm.

Ekstra:

8. Gün: Hesabı dondurmama rağmen zihinsel yorgunluğum geçmedi. 8. Günün sonuna dek sürdü. Geçmedi elbette ama azaldı. O uyuşukluk hali birkaç gün daha sürdü.

GÜNCEL:

26 Temmuz 2023: O uyuşukluk hissi azaldı. 3 – 4 saatlik instagram kullanımının bile nasıl tesir ettiğini (olumsuz anlamda) bir kez daha anladım. Hiçbir yoksunluk hissi olmadı çünkü sürekli ve uzun vadeli kullandığım uygulama olmaması bir yana, zaman hırsızı olduğu için her açtığımda pişmanlık duygusu veren uygulama olduğu için eksikliğini hiçbir zaman aramadım.

Son yorumum:

Bir de benim etiket kısmımda son derece faydalı isimler ve içerikler olduğu için ana sayfam hep bilimsel yazılarla ve faydalı içeriklerle dolduğu için çok vaktim gidiyordu. Yine de bilimsel içerikleri instagramdan ziyade kendim araştırarak öğrenmeyi tercih ederim hep.

Bir Cevap Yazın