Suyun Sertliği | Sert ve Yumuşak Suların Kullanımı Arasındaki Farklar

Suyun Sertliği

Sular yerkabuğunda denizlere ve göllere doğru Kireçli topraktan geçen yağmur suları içinde Ca2+ iyonları oluşur. Böylece sert su meydana gelir. akarken farklı toprak türleri olan bölgelerden geçer. Bu sırada kayaçlarla sular bir araya geldiğinde kayaçlardaki kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+) iyonları suya geçer. Bu iyonlar suda diğer metal iyonlarına nazaran çok daha fazla bulunur. Bu iyonları uzaklaştırabilirsek suyu yumuşatmış oluruz. İşte içerisinde fazla miktarda kalsiyum ve magnezyum katyonları bulunduran su sert su; içerisinde kalsiyum ve magnezyum katyonları bulundurmayan ya da çok az miktarda bulunduran ve lezzetli olan sulara yumuşak su denir.

Sert ve Yumuşak Suların Kullanımı Arasındaki Farklar

  • Sert sular sabunda bulunan maddelerle birleşerek çökelti Sert suyla yıkanan bulaşıklar ve bardaklarda kireç lekeleri oluşur. oluşturur. Bu durum sabunun köpürmesini engeller. Sabun temizleme işlevini yerine getiremez ve sert sular fazla sabun kullanılmasına neden olur. Temizlik için kullanılan suyun yumuşak olması temizlik maddelerinde tasarruf sağlar.
  • Sert sular, temizlikte kullanıldığında cam ve porselen eşyalarımızda çizilmelere ve matlaşmalara neden olurlar.
  • Sert sularla yıkanan giysiler üzerinde oluşan tortular, zamanla grileşmeye ve renklerinin solmasına neden olur. Bu durum giyim eşyalarının daha çabuk eskimesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Bu yüzden bulaşık makinelerinde ve çamaşır makinelerinde kullanılan suyun yumuşak olması gerekir.
  • Sert sular, yıkanan maddelere zarar verdiği gibi makinenin Sert sular ütülerde kireçlenme yaparak zamanla elektrik tüketimini artırır. kendisine de zarar verir. Isıtıcının etrafında ya da su borularının içinde biriken tortu ısının iletilmemesine, borulardaki suyun akışının yavaşlamasına neden olur. Bu durum aletlerin çabuk arızalanmasına ve elektrik tüketiminin artmasına neden olur.
  • Sert suların her zaman kalp ve damar sağlığını koruyucu, kemik erimesini önleyici, kemik yapısını güçlendirici ve zeka gelişimini hızlandırıcı gibi özellikleri tıbbi uzmanlar tarafından da kabul görmüştür.

Bir Cevap Yazın