Site icon Türkçe Malumatlar

Tarkan: Güçlü Kahraman

Tarkan: Güçlü Kahraman ya da Tarkan: Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı, kurgusal karakter Tarkan üzerine yazılmış Güçlü Kahraman isimli çizgi romandan uyarlanan 1973 yapımı fantastik Türk filmi. Mehmet Aslan tarafından yönetilen film Sezgin Burak’ın çizdiği filmle aynı addaki çizgi roman ile farklı konular işlemektedir. Çizgi romanda macera Roma İmparatorluğu’nda geçmekte iken filmdeki senaryo Çin üzerine yazılmıştır. Tarkan serisinin son filmi olan bu filmde de önceki filmlerde olduğu gibi Tarkan karakterini Kartal Tibet canlandırmıştır.

Tarkan: Altın Madalyon’un devam filmi olan yapımda Tarkan’ın Çin diyarındaki altın kılıcı ele geçirmek için Wang Yu ile olan mücadelesi işlenmektedir.

Film, Karadeniz’in kuzeyi üzerinden gelen Avrupa Hunları’nın başbuğu Attila’nın Avrupa’nın tümünü egemenliği altına almak istediği günlerde geçmektedir. Attila, toprakları için stratejik önem taşıyan altın kılıca sahip olmak istemektedir. Avrupa Hun İmparatorluğu’nun doğusunda bulunan ve önemli bir sorun teşkil eden Çin ülkesinin denetimi bu kılıca sahip olmaya bağlıdır fakat altın kılıcı Attila’dan başka isteyenler de vardır. Çin ülkesinin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen Wang Yu da bunlardan biridir. Ülkesinde büyük bir şöhrete sahip olan Wang Yu’nun kılıcı bulmak için yaptığı zulümler Çin halkını bezdirmiştir. Attila, altın kılıcı bulması için Tarkan’ı görevlendirir. Tarkan, kılıcın peşinde Kurt ile birlikte kılıcın saklandığı Sang Tapınağı’nın yolunu tutar.

Bir handa mola veren Tarkan Alonya isimli bir Hun kızına asılan yerli oba reisi ve askerlerinin elinden Alonyayı kurtarır. Ona bir at verir ve evine gönderir. Tarkan da yoluna devam eder ve yolda on atlı tarafından izlendiğini fark eder. Bu on atlı Attila’nın Tarkan’a yardımcı olması için gönderdiği Kulke ve arkadaşlarıdır. Tarkan onları yanında pek istemese de hep birlikte kılıcı aramaya koyulurlar. Bu sırada Çin İmparatoru Çu Çeng Tarkan’ın altın kılıca ulaşmasını engellemek için özel muhafızı Mançuyu görevlendirir. Oba reisi ile Mançu ortak bir saldırı ile Tarkan ve Kulke ile arkadaşlarını esir eder. Tarkan bir şekilde esirlikten kurtulur ve arkadaşları ile altın kılıca doğru yola koyulur.

Altın kılıcın korunduğu Sang Tapınağı’na ulaşan Tarkan burada kılıcı elde etmek üzereyken Wang Yu ve adamları tarafından baskına uğrar. Wang Yu ile teke tek dövüşen Tarkan yenik düşer ve vücudunda ölümcül yaralar açılır. Wang Yu tarafından bir ağaca baş aşağı asılan ve ölüme terkedilen Tarkan, Kurt ve Alonya tarafından kurtarılır. Alonya tarafından kimsenin bilmediği bir mağarada yaşayan eski bir Hun savaşçısı Ulu Gökçeye götürülen Tarkan burada tedavi edilir ve hayata döndürülür. Fakat vücudundaki tüm kemikleri kırılan Tarkan artık savaşamayacaktır, eski gücüne ulaşmasının tek yolu ise bir volkan havuzuna girmektir. Tarkan bu havuza girmeyi kabul eder ve Sang Tapınağı rahiplerine işkence yaparak altın kılcı elde eden Wang Yu’nun peşine düşer.

Tarkan, Tarkan: Gümüş Eyer, Tarkan: Viking Kanı ve Tarkan: Altın Madalyon’un ardından Tarkan serisinin son filmi olarak 1973’te Sezgin Burak’ın çizdiği Güçlü Kahraman serüveninin çekilmesine karar verilmiştir. 1973’te çekilmeye başlanan film aynı yıl gösterime girmiştir.

Yeni Film stüdyolarında renklendirilip Ar Film stüdyolarında seslendirilen film Arzu Film ve Tuna Film tarafından dağıtılmıştır. Film, Nahit Ataman’ın yapımcılığında çekilmiştir. Yönetmen koltuğunda ise önceki üç filmde olduğu gibi[7][8][9] Mehmet Aslan yer almıştır. Senaryo ise yine Mehmet Aslan tarafından Sezgin Burak’ın eseri üzerine yazılmıştır. Fakat Sezgin Burak’ın çizgi romanında macera Roma İmparatorluğu’nda geçmekte iken film uyarlamasında senaryo Çin üzerine yazılmıştır.

Tarkan (Kartal Tibet) — Attila’nın akıncısı ve Hun kahramanı.
Kurt (Can Kurt) — Tarkan’ın yardımcısı ve sadık kurdu.
Wang Yu (Hakkı Koşar) — Çin imparatorunun savaşçılarından siyah kuşak karateci.
Kulke (Halit Akçatepe) — Tarkan’ın arkadaşı ve yoldaşı.
Alonya (Hülya Darcan) — Ulu Gökçe’nin kızı.
Ulu Gökçe (Reha Yurdakul) — Eski bir savaşçı olan Hun bilgesi.
Mançu (Kazım Aktan) — Çin imparatorunun özel muhafızı ve Wang Yu’nun eski öğrencisi.
Oba reisi (Kazım Kartal) — Mançu ile bir olup Tarkan’ı alt etmek isteyen oba reisi.
Çu Çeng (Müfit Kiper) — Çin imparatoru.
Buda rahibi (İlhan Hemşeri) — Sang Tapınağı’nın başrahibi.
Hancı (Çetin Tolbas) — Çinli hancı.

Filmde jenerik müziği olarak Dušan Radić’in Cengiz Han filmi için 1965’te bestelediği film müziği kullanılmıştır. Serinin ilk iki filminde jenerik müziği, Viking Kanı’nda ise sahne müziği olarak kullanılan Sovyet besteci Dmitri Şostakoviç’in 5. Senfonisi ise özellikle Tarkan’ın sahnelerinde kullanılmıştır.

Exit mobile version