Site icon Türkçe Malumatlar

Büyük Patlama

Georges Lemaitre Belçika’da doğdu ve Louvain Üniversitesi’nde gökbilim okudu, sonra rahiplik eğitimi aldı. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’ne geçti. Daha sonra Lovain Üniversitesi’ne gökbilim profesörü olarak atandı. Akademik hayatının geri kalan bölümünde hep orada kaldı.

Lemaitre 1927’de, Einstein’ın Genel Görelilik Kuramını kullanarak evrenin hala genişlediğini söyledi. Evrenin, bir zamanlar, enerji ve maddeden oluşan minik bir atom içinde sıkışmış olduğunu iddia etti. Atomun büyük bir patlamayla parçalandığını ve her yana sıcak gazlar saçtığını ileri sürdü. Buna Büyük Patlama Kuramı denir. İlk başlarda kurama gereken değer verilmedi; ama bugün çoğu bilim adamı, onu evrenin kaynağı ile ilgili en iyi açıklama olarak görmektedir.

Uzayda yeni buluşlar yapıldıkça, Büyük Patlama kuramı daha da geliştirilip değiştirildi. 1970’de Roger Penrose (d. 1931) ile Stephen Hawking (d. 1942) , Einstein’ın kuramı eğer doğruysa, o zaman evrenin de belli bir başlangıcının olabileceğini gösterdiler. Bu durumda, tuhaf görünmekle birlikte bizim bildiğimiz anlamda uzay ve zaman var olmayacaktı. Patlamadan sonraki anlarda, evren inanılmaz derecede sıcak bir top olmalıydı. Ardından, milyonlarca yıl geçip hidrojen ve öteki elementler oluşuncaya kadar genişleyip soğudu. En sonunda da çekim, atomları bir araya topladı ve gökadalar meydana gelmeye başladı.

Büyük Patlama kuramının, Salınımlı Evren Kuramı denen bir başka biçimi ise, evrenin sırasıyla bir genişleyip bir büzüldüğünü ileri sürer. Eğer bu doğruysa, genişlemenin sınırlarına ulaşıldığında, büyüme duracak ve çekim her şeyi yeniden bir araya getirecektir. Gökadalar o denli sıkışacaktır ki bir başka kozmik patlama bütün süreci bir kez daha başlatacaktır.

Exit mobile version