Site icon Türkçe Malumatlar

Mahmut Irmak Vücut Geliştirmeye Nasıl Başladı?

Ünlü Türk Vücut Geliştirmeci Mahmut Irmak Vücut Geliştirme Sporuna Nasıl Başladı?

Mardin’de vücut geliştirme diye bir sporun varlığından bile habersiz bir çocuk vardı; Vita yağı tenekelerine beton harcı doldurup, ağırlık çalışıyordu. Bu çocuk, yıllar sonra Avrupa ve Dünya şampiyonluğu unvanlarını elde edecek olan Mahmut IRMAK’tı. Kendi deyimiyle yaptığı her şeyi, sabırla bir kumbaraya atmış, biriktirmiş ve şimdi harcıyordu.

Mahmut Irmak’ın bu spora başlama hikâyesi oldukça ilginç; herkes ünlü bir sporcudan etkilenir ya, o aksine belediyede çalışan bir işçiden etkilenmiş. Bir yaz mevsiminde, logar kapağını açan işçinin kollarına takılmış gözleri…

Anlattığına göre işçinin kolları neredeyse Mr.Olympia’ya katılan sporcuların kolları gibiymiş. Irmak, o an hala gözlerimin önünde diyor: ” Kovayı çekerken gözüm adamın koluna takıldı damarlar parmağım kadardı. Belediyede çalışan asgari ücretli birisiydi. Bu ne kol demekten kendimi alamadım, omuzları da çok iyiydi. Oysa bu adamın vücut geliştirme sporuyla alakası olamazdı çünkü bulunduğumuz yerde bu sporu yapacak mekan yoktu. O kol dün gibi aklımda, işte ben o görüntüden yola çıktım.”

Mahmut Irmak sürekli hoplayan zıplayan hareketli bir çocuk olduğunu anlatıyor. Bu spora da doğuştan bir ilgisi varmış besbelli. Yaşadıkları ilde, Urfa’da spor salonu yokmuş ama bu Irmak’ı yıldırmamış. Vita yağ tenekelerinin içini beton harcıyla doldurmuş ve onları tıpkı birer ağırlık gibi kaldırarak, yaptığı işin tam olarak ne olduğunu bilmese de kol vücut çalışmış kelimenin tam anlamıyla. Kısa bir süre sonra yaşadığı yerde bir karate salonu açılacağını duymuş Irmak. Bir arkadaşının marangoz olan babasından destek almış ve karateye başlamış. Karateyle olan macerası tam 7 yıl sürmüş. O dönemde bile yaşıtlarına göre -yaşı sadece on ikiymiş- çok kaslı olan vücuduyla dikkat çekiyormuş Irmak.

Irmak’ın spor kariyerinde ikinci bir dönüm noktasıysa İzmir’e taşınmaları olmuş. Vücut geliştirmeyle uğraşan bir yakınları varmış, onunla yolları kesişmiş. Irmak ilk defa bu sporu yapmaya başlamış, ancak bu masraflı spor onu bir hayli zorluyormuş.

Yakınları ‘Sen karatene devam et’ diyormuş hatta….

Irmak kısa bir süre ara vermiş çok sevdiği bu spora ve bir markette işe başlamış. Ancak yine çok uzak kalamamış ağırlıkların çağırısından. Giysilerinin saklayamadığı kaslı yapısı, marketin et reyonundan sorumlu olan bir kişinin dikkatini çekmiş, onu almış, bir spor salonuna götürmüş ve işte esas hikaye tam olarak böyle başlamış….

ANTRENMANA GİTMEK İÇİN GÜNDE 20 KİLOMETRE

Irmak, o günden sonra kendini tamamen adamış bu spora. Antrenmana gidip gelebilmek için günde 20 kilometre yürüyor. Antrenmandan sonra da eve gelip, sabaha kadar çalışıyor, yeni hareketler deniyormuş. Zaten ona yol gösteren fazal biri de yokmuş.

Neyi nasıl yapması gerektiğini daha çok kendi buluyormuş. Tüm bu çalışmalardaki en büyük motivasyon kaynağıysa elbette ki, spora duyduğu büyük aşk olmuş: ” Bu spor çok zor, bu spora aşık olmak lazım. Şimdi iki ay deneyip bırakıyorlar…”

40 YARIŞMANIN HEPSİNDE DERECE

Irmak, bundan sonraki aşamada müsabakalara katılmaya başlamış. Bu müsabakalara hiç hazırlanmadan katılıyor ve hep dördüncü oluyormuş.Dördüncülükten sıkılan Irmak, bir gün hazırlanmaya karar vermiş. ve bundan sonra -2001 ve 2002’de ilk şampiyonluklarını elde etmiş- birinciliği kimseye kaptırmamış. 40’ın üzerinde müsabakaya katılmış ve hepsinde de derece elde etmiş.

2010 yılı içinde 3 derece yapan Irmak, 2 tane Avrupa bir tane de Dünya şampiyonluğu elde etmiş. Ancak artık, ona fazla bir getirisi olmayan derecelerin peşinde olmadığını, para ödüllü yarışmaları kazanmak istediğini de açıkça itiraf ediyor. Bu noktada kanayan bir yarasına dokunmuş oluyoruz Mahmut Irmak’ın:

“Bu sporu 20 yıldır yapıyorum yeni yeni getirisi oluyor. Klasik vücut geliştirmede para ödülü alamayacağımı biliyordum, bir kez daha bayrağımızı kaldırayım, bir kez daha İstiklal Marşını okutayım diye 3 kilo kas kaybettim ve derece aldım.”

Irmak’a göre Vücut Geliştirme Federasyonu üstüne düşeni yapmıyor.”Türkiye’de sporcuya destek yok, rekor kırdığım halde sponsorum yok yurt dışında olsam el üstünde tutulurdum…”

“BU SPORU SEVECEKSİN, ÖNCELİKLE VE ÖNCELİKLE SABIR. BEN KUMBARA GİBİ DÜŞÜNDÜM HER YAPTIĞIMI… BİRİKTİ HEP ORADA; BEN ARTIK KUMBARAMI AÇTIM, ORADAN HACIYORUM.”

“BEN ÖLÇÜLERİMLE ÇOK RAHAT OYNUYORUM. AZERBAYCAN BAKÜ’DE DERECEYE ÇIKTIM, KASTAN 3 KİLO VERDİM. BAŞKASI OLSA BUNU YAPMAZDI; 3 KİLO KAS YAPMAK İÇİN İNSANLAR UZUN ZAMAN HARCIYORLAR…”

Doğum Tarihi: 01-01-1973

Boy: 167cm

Podyum dışı ağırlık : 84 kg

Podyum ağırlığı : 75 kg

Spor Geçmişi : 22 yıl

Yarışma Geçmişi

12 ulusal yarışma

2007 Berlin Şampiyonası.
70kg 1.

2007 Almanya Uluslararası Vücut Geliştirme Şampiyonası
70kg 1. + Overall

2009 IFBB Avrupa Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası
170cm 3.

2010 IFBB Dünya Şampiyonası
70kg 1.

2010 IFBB Avrupa Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası
170cm 1.

2010 IFBB Dünya Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası
168cm 1.

2011 Arnold Classic Avrupa
75kg 1.

2011 IFBB Dünya Şampiyonası
75kg 4.

2012 Arnold Classic
80kg 1.

2012 IFBB Dünya Şampiyonası
75kg 1. + En iyi poz veren sporcu

2013 Arnold Classic
75kg 1.

2013 IFBB Avrupa Şampiyonası
75kg 1 + Overall

Exit mobile version